Latvijai par svētību nāks prezidentāla pārvaldes forma, kurā valsts prezidentam ir pakļauta arī valdība. Savukārt juristi būtu pēdējie, kas laižami pie Satversmes reformas īstenošanas, uzskata advokāts, publicists un sabiedrisko procesu vērtētājs Andris Grūtups.
«Latviešu nācija nav nobriedusi tādam valsts pārvaldes modelim, kāds ir pašlaik. Sabiedrībā ir tik daudz naida un muļķības, ka šāda pārvaldes forma nestrādā. Mēs redzam pie kā tas ir novedis – pie katastrofālas iedzīvotāju skaita samazināšanās, nabadzības un bezdarba. Prezidentāla pārvaldes forma nāks Latvijai par svētību. Protams, ar nosacījumu, ka varam ievēlēt kārtīgu veci,» sarunā ar laikrakstu Diena sacīja A. Grūtups.
A. Grūtups atzina, ka citu ceļu neredz un ir jāvirzās uz prezidentālu – turklāt tīri prezidentālu – iekārtu, kurā valsts prezidentam ir pakļauta arī valdība. «Tad būs reāla varas dalīšana, jo parlamentārais būs nodalīts no izpildvaras. Pašlaik varas nodalījums ir ir formāls, jo tās pašas parlamenta partijas, tie paši cilvēki veido valdību,» norādīja advokāts.
Sarunā ar laikrakstu viņš arī uzsvēra, ka juristi būtu pēdējie, kas laižami pie Satversmes pantiem, jo juristiem raksturīga formāla un dogmatiska domāšana. «Ja vēl tādam juristam nav inteliģences, vēstures zināšanu, sociālantropoloģijas zināšanu – tad vispār ellē ratā. Tad viņš ņemas ap vienu pantu, un nav nekādas jēgas no viņa,» klāstīja A. Grūtups.
A. Grūtups intervijā norādīja, ka noteikti radīšoties kāds cilvēks, ko tauta gribēs dzirdēt un, cilvēki jutīs, ka tā ir viņa pārliecība – ne tikai runas.
Runājot par iespēju rīkot referndumus pašvaldībās, A. Grūtups uzsvēra, ka ar tiem ir jābūt ļoti uzmanīgiem. «Ir apstākļi, kuros tauta pārvēršas par pūli, kuram nevar atdot izlemt visus jautājumus, jo pūlis bieži ir akls destruktīvs un bīstams. Paredzēt, kā virzīsies nācija, ir spējuši ļoti reti cilvēki,» sacīja advokāts.
«Ir izplatījies internets, bet vai cilvēks ir kļuvis par piecām kapeikām gudrāks nekā pirms simts vai disvsimt gadiem? Jaunās tehnoloģijas tikai rada bīstamību, ka cilvēks savu primitīvo viedokli var ļoti ātri novadīt citiem. Internets ir pieejams katram muļķim – nepatīk, nospiedīšu pogu,» sarunā ar laikrakstu sacīja A. Grūtups.