Grieķijas finanšu ministrs Georgs Papakonstantinu pirmdien rosinājis Eiropas Savienībai (ES) un Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) dot Grieķijai vairāk laika atmaksāt glābšanas līdzekļus un ar mazāku likmi, lai ļautu tai izkļūt no smagās parādu krīzes, vēsta Reuters.
Intervijā Francijas izdevumam Liberation, kas publicēta dienu pirms aizdevēju vizītes, Papakonstantinu kļuvis par pirmo Grieķijas amatpersonu, kasmudina atkal atvieglot 110 miljardus eiro lielā aizdevuma nosacījumus.
ES jau samazināja procentu likmi un pārcēla maksājumus, lai dotu Atēnām «iespēju elpot».
Atkārtojot, ka Grieķija izslēdz sava parāda pārstrukturēšanu, Papakonstantinu sacījis: «Būtu labāk, ja mēs vēl pagarinātu 110 miljardu eiro, ko mūsu partneri ir mums aizdevuši, atmaksas grafiku un vēl pazeminātu procentu likmes.»
Gadu pēc tam, kad Grieķijas eirozonas partneri un SVF izglāba to no bankrota, glābšanas plānam pieprasot samazināt izdevumus un palielināt nodokļu ieņēmumus, Grieķija cīnās ar dziļu recesiju un vājiem ieņēmumiem.
«Ir cilvēki, kuri domā, ka tā (pārstrukturēšana) ir neizbēgama,» teicis Papakonstantinu, piebilstot, ka ir arī tādi cilvēki, kuri izplata baumas par Grieķijas defoltu, jo viņiem tas ir izdevīgs.
Taču viens no analītiķiem medijam paudis viedokli, ka ar atmaksas grafika pārskatīšanu nebūs pietiekami, lai izvairītos no pārstrukturēšanas.
«Es teiktu, ka ES aizdevuma pagarināšana un aizdevuma procentu likmes samazināšana varētu būt nepieciešams nosacījums Grieķijai, lai izpildītu tās budžeta mērķus, bet ne pietiekams,» teicis Unicredit analītiķis Kornelius Purps.
Papakonstantinu uzskata, ka Grieķija virzās uz atgriešanos pie ekonomikas izaugsmes 2011.gada otrajā pusē, un 2012. varētu būt izaugsmes gads, bet viņš atzīmējis, ka ir pāragri prognozēt, kad beigsies valsts parādu krīze.
«Mēs esam tuneļa vidū. Pārāk tālu, lai redzētu, ko atstājām aiz muguras, kas nozīmē - dažreiz aizmirstam, ka knapi izbēgām no defolta, un pārāk tālu no izejas, lai varētu saskatīt gaismu,» viņš klāstījis.
ES un SVF amatpersonas pārbaudes vizīti Atēnās sāks otrdien. Tās laikā tiks izvērtēts, vai Grieķija ir guvusi pietiekamus panākumus, lai saņemtu piekto, 12 miljardus eiro lielo atbalsta daļu.
AP vēsta, ka Grieķijas valdība ar represijām pret nodokļu nemaksāšanu līdz 2013.gadam sola iegūt papildus 11,8 miljardus eiro.