«Ticēt gāzes lētumam Latvijā, kas nav piegādāta no Krievijas, var tikai cilvēki, kas ir attālināti no biznesa.»
To intervijā DB saka Gazprom Eksport Līgumu un cenu veidošanas pārvaldes priekšsēdētājs Sergejs Komļevs, skaidrojot, kā veidojas gāzes cena un kādas globālas un lokālas pārmaiņas to ietekmē. Pirms intervijas Gazprom pārstāvis norāda, ka neko nekomentēs par pašreiz notiekošo Eiropas Komisijas izmeklēšanu, kuras ietvaros Gazprom tiek pārmesta negodīga cenu veidošanas politika valstīs, kur šī kompānija ir monopolstāvoklī. Gazprom uzsver pašreizējā dabasgāzes cenu veidošanas modeļa priekšrocības un norāda, ka gāzes cenu gremdējošais sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) eksports uz Eiropu mazinās.
«Uz Latviju Krievijas gāzes piegādes vienmēr būs izdevīgākas nekā no citiem, tālākiem reģioniem. Šī iemesla dēļ mums ir bezjēdzīgi mūsu cauruļvadu gāzi piegādāt, piemēram, uz Spāniju- tas ir tālu un tur tā būs nekonkurētspējīga. Pieņemsim, ka Latvijā parādīsies LNG no Kataras, Nigērijas vai vēl kādas citas vietas. Kāpēc lai tā būtu lētāka nekā Gazprom gāze? Kāpēc piegādātājiem dempingot tirgū, kas Eiropā nebūt nav primārs, ja viņiem šo gāzi būtiski rauj ārā no rokām Āzijā, kur cenas ir daudz pievilcīgākas? Ticēt gāzes lētumam Latvijā, kas nav piegādāta no Krievijas, var tikai cilvēki, kas ir attālināti no biznesa,» uzskata S. Komļevs.
Viņš piebilst, ka papildus uz Latviju piegādātā LNG cenai patērētājiem vēl būs jāsamaksā arī termināļa un ar to saistītās infrastruktūras būvniecība. «Būs jāatmaksā kredīti, visi iespējamie nodokļi vai akcīze un jānodrošina vēl komerciāla peļņas marža. Visus šos izdevumus būs jāsedz gala patērētājam. Var cik vien grib spriedelēt pa to, ka ASV pašlaik gāze maksā 2-3 dolārus par miljonu britu termālajām vienībām (BTU). Amerikāņu gāzes reālijas ir bezgala tālas no Eiropas, turklāt objektīvu iemeslu nevis kāda ļaunas iegribas dēļ. Uz arī ASV pašreizējais cenu stāvoklis ilgi nesaglabāsies,» tā S. Komļevs.