Ciešot neveiksmi mēģinājumā saglābt vienotu Parex banku, tiek pieļauts scenārijs, realizējot kuru, banku sadalītu divās daļās un labo daļu pārdotu, ziņo TV3 raidījums Nekā Personīga.
Gatavojoties nelabvēlīgajam scenārijam valdībā jau reiz esot skatīts speciāls likumprojekts, kas legalizētu bankas restrukturizāciju un pārdošanu. Saskaņā ar to bankas likvīdie aktīvi – depozīti, norēķinu konti, drošie kredīti tiktu nošķirti no banka saistībām pret aizdevējiem, sliktajiem kredītiem un nelikvīdajiem vērtspapīriem.
Zaudējumus sološā bankas daļa paliktu valsts īpašumā, bet likvīdā bankas daļa pēc restrukturizācijas tiktu virzīta ātrai pārdošanai.
Nosauktā summa, ko varētu saņemt par Parex labākās daļas pārdošanu ir 500 miljoni eiro.
Aizvadītajā nedēļā esot saņemti rezultāti no Parex bankā veiktās padziļinātās pārbaudes jeb due diligence, kas bija jāveic, lai pārliecinātos par patieso stāvokli bankā.
Turpmākās divarpus nedēļas līdz 19.februārim parādīs, cik valstij Parex glābšana vēl izmaksās. Šajā laikā Parex vadībai ir jāvienojas ar sindicēto kredītu devējiem par turpat 775 miljonu eiro atdošanu.
Ir divi scenāriji - Latvijai pozitīvākais būtu, ja februārī varētu atdot 275 miljonus, bet jūnijā atlikušo pusmiljardu eiro. Februāra maksājumam varētu tērēt jau ienākušo starptautiskās palīdzības naudu, bet vasarā pusmiljardu segt no naudas, kas vēl tikai ieplūdīs valsts budžetā.
Sliktais scenārijs – jau februārī jāatdod visi 775 miljoni. Tādas naudas Latvijas budžetā nav. Sarunās Londonā Latvijas puse negatīvā scenārija gadījumā prasījusi 30% atlaidi no visas kredīta summas. Piekrišana šādai iespējai nav saņemta.
«Nav teikts, cik liela summa un kad būs jāmaksā. Mēs darām visu, lai būtu pēc iespējas mazāka summa jāmaksā. Skaidrs, ka finansējums, kas būs nepieciešams šī gada maksājumiem mums būs jāprasa no valsts un mēs ceram, ka atliktos maksājumus varētu segt arī iespējamie investori, kas ienāktu bankā – nav teikts, ka noteikti tā būs valsts saistības, kas būs jāpilda ilgtermiņā», raidījumam Nekā personīga teicis Parex bankas valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis
«Parex ir jāpārdod un pēc iespējas ātrāk, jo pārāk ilgi to noturot valsts īpašumā, bankas vērtība tikai kritīsies,» tas teikts pilnajā Starptautiskā Valūtas fonda un Latvijas valsts vienošanās dokumentā. Tajā valūtas fonds secina, ka bankas pārņemšanā amatpersonas pieļāvušas kļūdas un tas noticis arī tāpēc, ka Latvijā nav šim mērķim paredzētu likumu.