Pēdējos astoņos gados SIA GenEra palielinājusi piedāvāto testu klāstu vismaz 50 reizes un prognozē, ka nākotnē aktuālā tendence Latvijā būs individuālie ģenētiskie testi.
«Liela daļa no testiem, kurus pēdējos pāris gados veicam, ir tādi, kurus cenu lapā nemaz neliekam, jo tie ir specifiski, individualizēti, kurus pasūta ārsti-speciālisti konkrētiem pacientiem. Tuvākajos gados Latvijā, tāpat kā citviet pasaulē, medicīnas sistēma tieksies uz individualizētu pieeju, ģenētiķa konsultācijām un pēc tam jau mērķtiecīgu terapiju un nepieciešamo zāļu nozīmēšanu. Gala rezultātā katram cilvēkam tiks veikts savs individuālais ģenētiskais tests. Tehniski esam gatavi, bet, lai to piedāvātu, ir nepieciešams sakārtot arī vairākas lietas valsts līmenī, tostarp izglītot ārstus, lai tie saprastu, kuriem pacientiem ir nepieciešams individuāls tests, un pēc tā veikšanas prastu izskaidrot pacientam testa rezultātus,» stāsta SIA GenEra valdes priekšsēdētāja, ģenētiķe Liene Ņikitina-Zaķe.
Plašs spektrs
Atskatoties pagātnē, L. Ņikitina-Zaķe teic, ka 2001. gadā tika dibināta privāta firma ar domu, ka tā varēs uzturēt valsts iedzīvotāju genomu datu bāzi. Uzņēmumu dibināja Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC) kopā ar privātpersonām. Sākotnēji uzņēmuma nosaukums bija GenDB. Ideja, ka privāts uzņēmums varētu uzturēt genoma datu bāzi, tika aizgūta no Igaunijas, bet Latvijā šādam solim tobrīd bija pietiekami daudz šķēršļu un normatīvu nepilnību, līdz ar to visiem iesaistītajiem bija skaidrs – tas nedarbosies. Tā kā firma jau bija dibināta un tās darbinieki bija molekulārie biologi, dzima ideja piedāvāt ģenētisko testēšanu. «Patlaban šāda genoma datu bāze ir izveidota, un tā ir BMC pārziņā, kas ir valsts iestāde, un datu bāze tiek izmantota zinātnei. Savukārt mēs vairāk koncentrējamies uz diagnostiku. Pirmos desmit gadus tika piedāvāti aptuveni pieci ģenētiskie testi, un diezgan ilgi firma bija divu cilvēku kolektīvs, bet šobrīd komandā esam deviņi un visi ar augstu intelektuālo potenciālu, jo pieciem no mums ir doktora grāds bioloģijā vai medicīnā. Šī ir vienīgā privātā laboratorija, kurā strādā trīs privātie tiesu eksperti, kuru sertifikāts, tāpat kā valsts tiesu ekspertu sertifikāts, ļauj veikt DNS radniecības testus tiesu vajadzībām. Visi mūsu eksperti ir nākuši no zinātnes vides un ieguvuši doktora grādus jau savas karjeras sākumposmā – līdz ar to bieži spējam domāt plaši un zinātniski, piedāvāt arī dažādus nestandarta risinājumus,» pauž L. Ņikitina-Zaķe.
Visu rakstu Gatavi konkurēt ar Igauniju lasiet 25. februāra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!