Darba vides drošība tiek reglamentēta virknē normatīvo aktu, un darbinieku drošība darba vietās valstī tiek pakāpeniski paaugstināta - tiek izmeklēti nelaimes gadījumi, reģistrētas arodslimības un veikti citi pasākumi, lai novērstu turpmāku nelaimes gadījumu atkārtošanos.
Nelaimes gadījumu izmeklēšana ir būtisks darba vides drošības uzlabošanas nosacījums. Jāņem gan vērā tas, ka uzsvars šādā veidā tiek likts uz jau notikušu nelaimes gadījumu radīto seku novēršanu. Tai skaitā var būt smagas traumas, invaliditāte, bojātas iekārtas, uzņēmuma dīkstāve un virkne citu faktoru, kas var negatīvi ietekmēt uzņēmuma darbību un cilvēku turpmākās darba spējas.
Veicot risku novērtējumu un plānojot darba aizsardzības pasākumus, iespējamo nelaimes gadījumu skaits tiek ievērojami samazināts, tomēr jāņem vērā tas, ka risku novērtējums ir jāveic vienu reizi gadā un bieži vien to veic uz līguma pamata pieaicinātas kompetentas institūcijas vai kompetenti speciālisti, kas ikdienā neatradīsies uzņēmumā, kura darba vidi vērtē.
Lai darba vides iekšējo uzraudzību padarītu efektīvāku ir nepieciešams veicināt darbinieku aktīvāku iesaistīšanos darba vides uzraudzībā, tādā veidā samazinot uzņēmuma zaudējumus, kas rodas nelaimes gadījumu un avāriju rezultātā. Efektīvs līdzeklis nelaimes gadījumu skaita samazināšanai var būt gandrīz notikušu nelaimes gadījumu (turpmāk GNNG) reģistrēšana, uzskaite un analīze ar mērķi, novērst turpmāku šādu situāciju atkārtošanos.
GNNG piemēri var būt dažādi, tostarp tie ir arī gadījumi, kad no kravas izkrīt kāds priekšmets, kas nav bijis atbilstoši nostiprināts (darbinieki nav cietuši), kad darbinieks paslīd, jo uz grīdas ir izlijis šķidrums, bet traumu negūst. Arī gadījums, kad būvlaukumā nenostiprināts priekšmets no augstuma nokrīt tuvu darbiniekam, ir uzskatāms par GNNG.
Šādus gandrīz notikušus negadījumus ir svarīgi reģistrēt, analizēt un novērst, lai samazinātu reālus dažāda smaguma nelaimes gadījumus un avārijas. GNNG reģistrēšana nav nepieciešama, lai atrastu vainīgos un sodītu kādu, bet gan tādēļ, lai aizvien vairāk iesaistītu nodarbinātos darba aizsardzības sistēmas izveidē un uzturēšanā, jo nodarbinātie ir tie, kam ir vispilnīgākās zināšanas par darba procesiem.
Nelaimes gadījumu skaits Latvijā pakāpeniski samazinās, pateicoties darba aizsardzību un vides drošību reglamentējošo normatīvo aktu pilnveidošanai, uzņēmumu pieaugošai izpratnei par darba aizsardzības nozīmi un dažādām Valsts darba inspekcijas aktivitātēm. Dati par Latvijā notikušajiem nelaimes gadījumiem darba vietās parāda, ka nelaimes gadījumu skaits palielinās samazinoties nelaimes gadījuma smaguma pakāpei. Informācija par GNNG Latvijā nav pieejama, bet, ņemot vērā iepriekš minēto, skaidrs, ka šis skaits ievērojami pārsniedz notikušo nelaimes gadījumu skaitu un katrs no notikušajiem GNNG varēja izraisīt nelaimes gadījumu darba vietā.
Informācija par GNNG tiek iegūta, ieviešot sistēmu, kurā darbinieks tiek rosināts sniegt savas idejas par darba vides un procesu uzlabojumiem. Īpaši būtiski ir iegūt informāciju par notikumiem, kuri pēc darbinieku domām varēja izraisīt nelaimes gadījumu vai avāriju. Būtiski ir izveidot arī organizatorisko struktūru, lai šī informācija tiktu apstrādāta un veikti preventīvie pasākumi līdzīgu GNNG novēršanai.
Darbinieki, kas strādā darba vietās, būs tie, kas cietīs, ja notiks avārija vai kāds cits incidents, un tieši šī iemesla dēļ ir nepieciešams veikt pasākumus, lai iegūtu zināšanas no darbiniekiem par bīstamajiem procesiem viņu darbā. Iesaistot darbiniekus aktivitātēs, kas ir saistītas ar darba vides drošības paaugstināšanu, var panākt to, ka darbinieki būs informētāki par riskiem, kas var radīt kaitējumu viņu drošībai un veselībai, un līdz ar to varēs izvairīties no dažādām neparedzētām situācijām, kas rezultātā paaugstinās uzņēmuma drošību.
Gandrīz notikušajos nelaimes gadījumos neviens pat necieš, bet šīs situācijas potenciāli var radīt ļoti smagas sekas uzņēmumam un darbiniekiem, jo norāda, ka uzņēmuma procesos ir situācijas, kad zūd kontrole pār darba procesiem. Reģistrējot, analizējot un novēršot atkārtotu šādu situāciju rašanos, samazinot nelaimes gadījumu attiecības, tiek veikti preventīvi pasākumi un likvidēti iespējamie nelaimes gadījumi. Notikuša nelaimes gadījuma seku likvidēšana vienmēr prasīs lielākus līdzekļus, un dažkārt, kad būs nodarīts kaitējums cilvēku veselībai, sekas nebūs labojamas. Veicot pasākumus vēl nenotikušu nelaimes gadījumu līmenī, nopietnu nelaimes gadījumu un avāriju rašanās iespēja tiks ievērojami samazināta.
Un galvenais – organizējot GNNG identificēšanu un novēršanu, tiek samazināts nelaimes gadījumu un avāriju skaits darba vietā, tātad samazinās izmaksu pozīcijas par nelaimes gadījumu seku novēršanu, izmeklēšanai iztērēto laiku, uzņēmuma darbības pārtraukumiem, seku kompensācijām darbiniekiem, administratīviem sodiem utt. Tādējādi uzņēmuma darba aizsardzības speciālista darbs nesīs ievērojamu labumu uzņēmuma attīstībai.
Lai iegūtu papildu informāciju par nelaimes gadījumu novēršanu un preventīvo pasākumu organizēšanu, aicinu izmantot iespēju bez maksas konsultēties LDDK reģionālajos konsultatīvajos centros Rīgā, Vīlandes ielā 12-1 (tālr. 67 22 51 62; e-pasts: [email protected]), Daugavpilī, Mihoelsa ielā 43 (tālr. 65 42 43 76, e-pasts: [email protected]), Ventspilī, Lauku ielā 2 (tālr. 63 62 49 49, e-pasts: [email protected]), Valmierā, Garā ielā 7, 206.kab. (tālr. 64 23 34 48, e-pasts: [email protected]) vai Jelgavā, Atmodas ielā 19 (tālr. 63 02 01 94, e-pasts: [email protected]).