Šogad visvairāk letālo nelaimes gadījumu darba vietā bijuši lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarēs. Šajā nozarē kopā gājuši bojā 4 nodarbinātie, kas ir tikpat, cik pērn, portālu db.lv informēja Valsts darba inspekcijas (VDI) eksperts ārejo sakaru jautājumos Uģis Kozlovskis.
Kādā zemnieku saimniecībā darbiniece uz lauka, lasot akmeņus, pakļuva zem traktora, un no gūtajām traumām gāja bojā. Savukārt mežsaimniecībā visbiežāk nāvējošas traumas tiek gūtas brīdī, kad lūzt aizzāģēts koks un uzkrīt virsū nodarbinātajam. Nereti mežsaimniecības nozarē strādājot darbinieki, kuri nav apmācīti drošiem darba paņēmieniem līdz ar to savas neapdomības dēļ apdraud gan savu, gan kolēģu dzīvību.
Otra nozare, kurā šogad visbiežāk notikuši letālie nelaimes gadījumi darbā ir transporta un uzglabāšanas nozare. Arī šajā nozarē šogad notikuši 4 letāli nelaimes gadījumi darbā (2013. gadā 2 - letāli nelaimes gadījumi). Trīs no tiem ir bijuši ceļu satiksmes negadījumu rezultātā, savukārt ceturtais letālais nelaimes gadījums bija saistīts ar kravas izkraušanu no mašīnas - cietušais veica kravas izkraušanas darbus, krava uzkrita virsū nodarbinātajam un no gūtajām traumām viņš mira notikuma vietā.
Trešajā vietā 2014. gadā ir ierindojusies būvniecības nozare, kurā šogad jau ir izmeklēti 3 letāli nelaimes gadījumi darbā (2013. gadā 2 letāli nelaimes gadījumi). Viens no šādiem letālajiem nelaimes gadījumiem darbā bija saistīts ar kanalizācijas sistēmas būvdarbu veikšanu. Cietušais uzkāpa uz tranšejas malā esošā uzbēruma, paslīdēja un iekrita tranšejā, atsitoties pret akas groda malu. No gūtajām traumām viņš slimnīcā nomira. Būvniecība ir viena no tām nozarēm, kurā ik gadu ir vērojams pietiekoši augsts notikušo nelaimes gadījumu skaits. Salīdzinot ar 2013. gadu, letālo nelaimes gadījumu skaits jau ir pieaudzis par 50 %.
Smago nelaimes gadījumu skaita ziņā pirmajā vietā 2014. gadā ir apstrādes rūpniecība. Šajā nozarē līdz 2014. gada 14. oktobrim notikuši un izmeklēti 36 smagi nelaimes gadījumi (2013. gadā 42 smagi nelaimes gadījumi). VDI atzīmē, kā apstrādes rūpniecībā ietilpst daudz dažādas apakšnozares, un vislielākais smago nelaimes gadījumu skaits ir bijis tieši kokapstrādes nozarē (14 nelaimes gadījumi). Piemēram, kokzāģētavas operators, veicot darbu pie daudzzāģa darbgalda, guva smagu traumu brīdī, kad no daudzzāģa izlidoja aizzāģēta līste un trāpīja cietušajam pa kāju.
Otrajā vietā smago nelaimes gadījumu skaitā ziņā ierindojās būvniecība ar 27 nelaimes gadījumiem (2013. gadā 30 smagi nelaimes gadījumi), savukārt trešajā ir transporta un uzglabāšanas nozare, kurā notikuši 19 smagi nelaimes gadījumi (2013. gadā 27 smagi nelaimes gadījumi).
Valsts darba inspekcija bieži vien sakaroties ar divām galējībām. Ir tādi uzņēmumu darba devēji, kas ir pilnīgi neinformēti un nezinoši darba aizsardzības jomā, kā arī tādi, kas ļoti labi pārzina darba aizsardzības jomu reglamentējošos dokumentus un prasības un ir izveidojuši ļoti modernus, drošus un sakārtotus uzņēmumus.
U. Kozlovskis norāda - apkopojot datus var secināt, ka darba aizsardzības nozīme ne vienmēr tiek pilnībā izprasta un darba aizsardzības prasību izpildes nepieciešamība netiek attiecināta uz sevi. Piemēram, apsekojot uzņēmumus nereti var redzēt, ka uzņēmumos dokumentācija ir sakārtota formāli (instruktāžas tiek veiktas formāli, darbinieki parakstās instruktāžas žurnālā neiepazīstoties ar instrukciju saturu), nav veikts darba vides risku novērtējums, nav ievēroti termiņi darba vides risku novērtēšanai/pārskatīšanai, kavēta atkārtotā instruktāža, darbiniekiem nav veiktas obligātās veselības pārbaudes (OVP) vai kavētas periodiskās OVP u.c.
Kopumā līdz šā gada 14. oktobrim VDI ir izmeklējusi 129 smagus nelaimes gadījumus darbā, tostarp 19 letālus, un reģistrējusi 917 darba devēju izmeklētus vieglos nelaimes gadījumus darbā. Šogad kopā ir izmeklēti 1065 nelaimes gadījumi darbā.
Notikušos nelaimes gadījumus darbā pēc uzņēmumu lielumiem iedala piecas grupās:
- līdz 5 strādājošajiem (Kopā 36 nelaimes gadījumi; 10 - smagi, 3 - letāli un 23 - nesmagi);
- no 6 - 49 strādājošie (Kopā - 181 nelaimes gadījumi; 33 - smagi, 3 - letāli un 145 - nesmagi);
- no 50 - 249 strādājošie (Kopā - 298 nelaimes gadījumi; 44- smagi, 9 - letāli un 245 - nesmagi);
- no 250 - 499 strādājošie (Kopā - 141 nelaimes gadījumi; 10 - smagi, 2 - letāli un 129 - nesmagi);
- 500 un vairāk strādājošie (Kopā 409 nelaimes gadījumi; 32 - smagi, 2 - letāli un 375 - nesmagi).
Šogad visbiežām konstatēti pārkāpumi neievērojot darba vides iekšējās uzraudzības kārtību, apmācības kārtību darba aizsardzības jautājumos, kārtību, kādā veicama obligātā veselības pārbaude vai neievērojot darba aizsardzības prasības darba vietās.