Pašreizējā tiešā futbola atdeve Latvijas ekonomikai kopumā sasniedz 27,8 miljonus eiro, liecina UEFA GROW attīstības programmas ietvaros veiktais pētījums, kas mēra futbola vērtību un pienesumu sabiedrībai.
Iegūtie dati rāda, ka investīcijas futbolā ienes līdzekļus valsts ekonomikā – piemēram, rada jaunas darba vietas, un reizē ļauj valstij ietaupīt miljonus veselības aprūpē, noziedzības apkarošanā un citos būtiskos segmentos.
Minēto atdevi veido esošo futbola laukumu vērtība, ietverot 3,1 milj. eiro ieguldījumu būvniecības nozarē un 9,4 milj. eiro ieguldījumu laukumu izveidē un nomā, kā arī futbola dalībnieku tēriņu vērtība 15,3 milj. eiro apmērā, kas ir tiešie izdevumi, dalības maksas, aprīkojums, transporta izdevumi u.c.
Sociālajai nozarei futbols sniedz ietaupījumu 1,9 milj. eiro apmērā, ietverot noziedzības samazinājumu un izglītības sistēmas uzlabojumus. Savukārt veselības nozarei futbols sarūpē 15 milj. eiro ietaupījumu, dalībnieku vidū novēršot kardiovaskulārās saslimšanas, diabēta gadījumus, mentālās saslimšanas un citus veselības riskus. Pētījuma dati apliecinājuši, ka ikgadējā investīcija 118 eiro apmērā uz vienu spēlētāju dod Latvijas tautsaimniecībai 1515 eiro lielu atdevi.
Līdz ar to secināts, ka Grassroots jeb tautas futbolā ikgadēji investējot papildus vienu miljonu eiro un izmantojot tiešo saikni, kas pastāv starp investēto un kopējo dalību futbolā, tiktu panākts kopējo reģistrēto spēlētāju skaita pieaugums par aptuveni 8,5 tūkst. cilvēku. Šie piesaistītie cilvēki, izmantojot pētījuma algoritmu, Latvijas tautsaimniecībai sniegtu ieguvumus papildu 12,8 milj. eiro apmērā – 6,2 milj. jaunas infrastruktūras nodrošināšanā un spēlētāju gada izdevumos, 0,8 milj. eiro vērta ekonomiskā ietekme uz sociālajiem izdevumiem un 5,8 milj. eiro lieli veselības aprūpes ietaupījumi, ko rada dalība futbolā. Šobrīd futbols dod vairāk nekā 2,29 tūkst. darbavietu.
«Ne katrā valstī vietējās futbola federācija izprot, ko futbols var sniegt sabiedrībai. Futbols jau sen vairs nenotiek vienkārši tāpat – tas prasa stratēģisku pieeju un sadarbību. Izaugsmes potenciāls slēpjas futbolā iesaistīto skaitā. Būtiskākais ir tas, ka valsts no šīs līdzdalības saņem pievienoto vērtību un atgriezenisko saikni dažādu finansiālu ietaupījumu un ieguvumu veidā, kā arī palielinot vietējā futbola iespējas iegūt starptautiskus panākumus. Jo lielāks futbolā iesaistīto skaits, jo lielākas ir valsts iespējas futbolā gūt panākumus,» pauž UEGA GROW programmas pārstāvis Laiems Makgroartijs (Liam Mcgroarty).
Pētījums ir sadalīts trīs sadaļās, proti, virzītāji, kas rada cilvēkos vēlmi iesaistīties futbolā (programmas, pārvaldība, komandu sniegums, sociāli demogrāfiskie faktori, infrastruktūra u.c.), tālākā dalība futbolā un šīs dalības sabiedriskie rezultāti ekonomikā, sociālajā nozarē, veselības nozarē un futbola sasniegumos. Latvijā kopumā ir 22 tūkst. reģistrētu futbola spēlētāju un vēl 67 tūkst., kas ar futbolu nodarbojas neregulāri.
«Latvijas valsti vēlamies kā partneri, lai palielinātu interesi par futbolu un veicinātu tajā iesaistīto skaita palielinājumu,» pauž Latvijas Futbola federācijai (LFF) prezidents Kaspars Gorkšs, kurš kopā ar UEFA pētījuma rezultātus prezentējis arī Latvijas Nacionālajai sporta padomei. «Vēlamies sniegt iespēju lielākam skaitam cilvēku nodarboties ar futbolu, un tam ir nepieciešama infrastruktūra un speciālisti. Šo vajadzību nodrošināšanas ir nepieciešamas investīcijas gan no valsts, gan no privātā sektora. Ar šo pētījumu vēlamies valsti ieinteresēt, parādot sporta pievienoto vērtību no ekonomikas, veselības un sociālās integrācijas viedokļa. Lai sports un futbols virzītos uz priekšu, valsts investīcijas ir ļoti būtiskas,» uzsver K. Gorkšs
UEFA GROW attīstības programmas investīciju sociālās atdeves (Social Return on Investment jeb SROI) pētnieciskais modelis ir ekonometrisks rīks, kas mēra futbola vērtību un pienesumu sabiedrībai. Šo pētniecisko modeli izveidojuši sporta, sociālo zinātņu un ekonomikas eksperti no 13 Eiropas universitātēm. Latvija ir trešā valsts pēc Rumānijas un Zviedrijas, kur ir veikts padziļināts pētījums.