Piektdien, 16.novembrī, Finanšu ministrijā (FM) notika kārtējā sanāksme darba grupai, kura FM izveidota, lai piedalītos Ekonomikas ilgtermiņa stabilizācijas plāna izstrādē un kuras pārziņā ir fiskālie jautājumi, Db.lv informēja Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktore Baiba Melnace.
Sanāksmi vadīja finanšu ministrs Oskars Spurdziņš.
Lēmumu par šādas apakšgrupas izveides nepieciešamību pieņēma 5.oktobrī Ministru kabinetā notikušajā sēdē, kur plašā ekspertu lokā tika apspriesta makroekonomiskās situācijas stabilizācijas plāna izstrāde. Plāna izstrādes organizēšanai izveidotas divas papildu apakšgrupas, no kurām viena ir Finanšu ministrijas pārziņā, bet otra - Ekonomikas ministrijas (EM) pārziņā.
Iepazīstoties ar FM speciālistu sagatavotajiem priekšlikumiem, darba grupa piektdien vienojās, ka pasākumi, kuri Ekonomikas ilgtermiņa stabilizācijas plānā attiecas uz fiskālo politiku, būtu strukturējami vairākos lielākos virzienos, piemēram, izmaiņas nodokļu politikā, valsts pārvaldes efektivitātes uzlabošana, kā arī iespējamie ieteikumi Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu finansējuma sadales efektivitātes pilnveidošanai.
Par plāna nozīmīgāko sadaļu, proti, izmaiņām nodokļu politikā, darba grupa plāno diskusijas vēl turpināt, jo pirms vienoties par konkrētiem priekšlikumiem, vēl jāveic aprēķini un jāmodelē situācijas. Taču kopumā ar izmaiņām iecerēts mazināt darbaspēka nodokļus, palielinot neapliekamo minimumu, bet strauji nepalielinot minimālo algu, kā arī stimulēt uzkrājumu veidošanu u.c.
Veicamo pasākumu sarakstā plānots iekļaut priekšlikumu pilnveidot izziņu saturu, kuras Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedz par kredītņēmēju ienākumiem, tādējādi pilnveidojot nodokļu administrēšanas jomu.
Lai uzlabotu valsts pārvaldes efektivitāti, plānots ieviest rezultatīvo rādītāju sistēmu, un pie šī uzdevuma FM jau ir sākusi strādāt. FM arīdzan ierosina izstrādāt Vienotu valsts finanšu un cilvēkresursu informācijas un vadības sistēmu, kas ļautu optimizēt valsts pārvaldes grāmatvedības un personāla vadības uzskaiti. Tāpat Ministru kabinets jau ir pieņēmis lēmumu par jauna fiskālā instrumenta ieviešanu - ilgtermiņa stabilizācijas rezerves izveidošanu. Savukārt kā ES struktūrfondu finansējuma sadales efektivitāti veicinoši pasākumi tiks apspriesta specifisku projekta iesniegumu vērtēšanas kritēriju ieviešana.
Iepriekšējā sēdē Finanšu ministrijas apakšgrupa diskutēja par iespējamām izmaiņām nodokļu politikā, kā arī apsprieda Ārvalstu investoru padomes (ĀIP) ieteikumus par nodokļu sistēmas pilnveidošanu un Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) priekšlikumus ekonomikas stabilizācijai. Uz šo sēdi FM un VID speciālisti bija sagatavojuši iesniegto priekšlikumu padziļinātu analīzi, izvērtējot tos no valsts budžeta un fiskālās politikas viedokļa.
Sēdē FM piedalījās ministrijas speciālisti nodokļu un tautsaimniecības analīzes jomā, kā arī pārstāvji no Ekonomikas ministrijas, Latvijas Darba devēju konfederācijas, LKA, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, komercbankām un ĀIP.
Nākamā sanāksme Finanšu ministrijas apakšgrupai paredzēta 30.novembrī, kad ar saviem secinājumiem un priekšlikumiem Ekonomikas ilgtermiņa stabilizācijas plāna izstrādei iepazīstinās EM pārstāvji. EM izstrādā priekšlikumus saistībā ar eksporta veicināšanu, ražošanas attīstību un tekošā konta samazināšanu. Kopējais ziņojums par priekšlikumiem Ekonomikas ilgtermiņa stabilizācijas plānam tiks iesniegts izskatīšanai valdībā decembra sākumā.