Lai kurš kļūs par Baltā nama saimnieku, viņa lielākais izaicinājums jaunajā amatā būs izvest valsti cauri smagam un, iespējams, ilgam ekonomiskās lejupslīdes periodam. Finanšu krīze, mājokļu tirgus sabrukums un bezdarbnieku skaita pieaugums, kā arī tādi ilgtermiņa izaicinājumi kā veselības aprūpes sistēmas uzlabošana un atkarības no ārvalstu enerģijas mazināšana - visiem šiem jautājumiem vajadzētu kļūt par prioritāti nākamā prezidenta darbu sarakstā.
Ekonomika recesijā
Vēlēšanas, kurās par ASV prezidenta krēslu cīnās demokrātu pārstāvis Ilinoisas senators Baraks Obama un republikāņu Džons Makeins, Arizonas senators, notiek laikā, kad šīs valsts ekonomika saskārusies ar nopietnām problēmām. Pērnā gada vasarā sākusies riskanto hipotekāro kredītu krīze ir atstājusi pamatīgu iespaidu uz valsts attīstību. Db jau rakstīja, ka šā gada III ceturksnī ASV iekšzemes kopprodukts (IKP) gada izteiksmē ir sarucis par 0.3%. Stagnē vai krītas visi rādītāji, ieskaitot biznesa tēriņus. Patērētāju izdevumi, kas veido apmēram 70% no Amerikas kopprodukta, gada izteiksmē ir sarukuši par 3.1%. Bezdarba līmenis sasniedzis 6.1% un, visticamāk, tuvākajā laikā turpinās augt, jo arvien biežāk par darbavietu samazināšanu paziņo lielās kompānijas. Grūtāk pieejami kļuvuši aizņēmumi. "Savienotās Valstis nonākušas dziļā recesijā, un ir iespējams, ka brīdī, kad amatā stāsies nākamais prezidents, viss izskatīsies tikpat slikti vai pat vēl sliktāk nekā šodien," norāda Hārvarda Universitātes ekonomists Kenets Rogofs.
Pieeja atšķirīga
Tādējādi jaunajam Baltā nama saimniekam vajadzēs darīt visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk atdzīvinātu ekonomiku, kas pēc dažu analītiķu prognozēm nākamā gada laikā varētu sarukt pat par 4%, turklāt neaizmirstot arī par ilgtermiņa problēmām. Abiem kandidātiem ir atšķirīga pieeja šim izaicinājumam, un neviens no viņiem nav kautrējies otram norādīt uz sāncenša ekonomikas stimulēšanas programmas šķietamajiem trūkumiem.
Republikāņu kandidāts Makeins neuzskata, ka Amerikas iedzīvotāju materiālo noslāņošanos un ienākumu stagnēšanu būtu iespējams risināt ar nodokļu nastas samazināšanu, kā to vēlas Obama, jo, pēc Makeina domām, šādas pārmaiņas kavēs individuālās izaugsmes iespējas un būs traucēklis biznesam, raksta The Los Angelos Times (LAT). Savukārt Obama nedomā, ka nodokļu sloga turīgajiem iedzīvotājiem un uzņēmumu ienākuma nodokļa samazināšana, ko atbalsta Makeins, veicinās ekonomisko izaugsmi tik lielā mērā, lai vairotu arī vidusmēra amerikāņu ienākumus.
Atšķirības iezīmējas arī tajos jautājumos, par kuriem vispārīgi kandidāti ir vienisprātis, piemēram, enerģētikā. Pēc Makeina domām, uzsvars būtu liekams uz naftas iegulu izpēti ASV piekrastē un kodolenerģijas ražošanas attīstību, savukārt Obama atbalsta vērienīgas investīcijas atjaunojamās enerģijas jomā.
Abi kandidāti arī ierosina lielas pārmaiņas veselības aprūpes sistēmā (kas varētu izmaksāt miljardiem dolāru), sola pārstrādāt noteikumus Volstrītas uzraudzībai, palīdzēt tiem iedzīvotājiem, ko ekonomiskā krīze skārusi visvairāk, un dažādas investīcijas infrastruktūrā.
Īstenot būs grūti
Lai kādas būtu atšķirības kandidātu plānos, daudzi analītiķi brīdina: ierobežotie resursi - kas jau tā ir novirzīti finanšu krīzes radītā spiediena atvieglošanai un karadarbībai Irākā un Afganistānā - traucēs jebkura prezidenta iespējas īstenot daudzus no iecerētajiem mērķiem.
"Tas vienkārši nav iespējams," norāda ekonomists Dž. Frenkels. "Enerģētiskā neatkarība būtībā ir neiespējama. Budžeta sabalansēšana ir neiespējama. Savukārt nepieļaut ekonomikas ieslīgšanu recesijā ir jau par vēlu," viņa viedokli citē Reuters.
"Vairums priekšlikumu nesasniedz īsto mērķi un nespēs risināt problēmas, ko radījusi ekonomiskā lejupslīde," norāda neatkarīgais eksperts R. Viljams. Pēc viņa domām, ne ar nodokļu samazināšanu, ne citiem paredzētajiem stimuliem nepietiks, lai ASV 2009. gadā izvairītos no krasas lejupslīdes.
Draud liels parāds
Turklāt, recesijai pastiprinoties, diez vai kāds no kandidātiem spēs pildīt solījumu sabalansēt budžetu. Daudzi eksperti norāda, ka abu kandidātu izraudzītā politika novedīs pie milzīga budžeta deficīta. Tiek lēsts, ka nedienu dēļ finanšu tirgos ASV valdības parādi jau nākamgad būs dubultojušies - no 455 mljrd. USD līdz gandrīz vienam trijonam, veidojot pat 7% no IKP. Savukārt Tax Policy Centre izrēķinājis, ka abu prezidenta kandidātu iecerētās programmas deficītu palielinās vēl vairāk. Īstenojoties Makeina plāniem, nodokļu samazinājuma dēļ desmit gadu laikā ASV budžetā ieplūstu par 4.1 trilj. USD mazāk, savukārt, ja notiktu pēc Obamas prāta - par 2.9 trilj. USD mazāk. Taču neviens no viņiem nespēs stimulēt ekonomisko izaugsmi tik lielā mērā, lai šo samazinājumu kompensētu, brīdina eksperti.
Palīdz Buša faktors
Tādējādi, šodien vēlot savu jauno prezidentu, amerikāņi ir nobažījušies ne tikai par savas valsts ekonomiku, bet arī par to, cik potenciāli bīstamas varētu būt viena vai otra kandidāta ekonomiskās programmas sekas, raksta LAT. Aptaujas liecina, ka aptuveni 91% vēlētāju uzskata, ka valsts uzņēmusi nepareizu kursu, savukārt 58% apstiprinājuši, ka viņiem būtiskākais prezidenta izvēlē ir tieši ekonomiskie jautājumi.
Ar iedzīvotāju neapmierinātību nereti tiek skaidrota arī Obamas popularitāte, jo visās nedienās, protams, tiek vainoti pašreizējie Baltā nama saimnieki, kas ir pieļāvuši šādu situāciju - proti, Makeina partijas biedra Džordža Buša administrācija. Šo aspektu centies izmantot arī Obama, norādot, ka ekonomikā notikusi asākā korekcija septiņu gadu laikā un ka iekšzemes kopprodukta samazināšanās atspoguļo republikāņu neveiksmīgos ekonomiskos lēmumus.
"Ja gribat zināt, kur Džons Makeins novedīs šo ekonomiku, vienkārši paraugieties atpakaļ," Obama norāda.