Saskaņā ar Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (OCTA) likumu un Eiropas Komisijas 5. direktīvu šā gada 1. jūnijā beidzās noteiktais pārejas periods un stājās spēkā pilnā apmērā atlīdzību limiti ceļu satiksmes negadījumā (CSNg) cietušajām personām un mantai, informē apdrošinātājs Ergo.
Tas nozīmē, ka turpmāk negadījumos, kas notikuši Latvijā, par personai nodarītajiem zaudējumiem OCTA atlīdzības limits vienā CSNg būs 5 miljoni eiro līdzšinējo 2,5 miljoni eiro vietā. Savukārt par nodarītajiem zaudējumiem mantai limits turpmāk būs 1 miljons eiro līdzšinējo 500 000 eiro limita vietā.
Ergo akcentē, ka pozitīvi vērtē OCTA atlīdzību limitu palielināšanos, kas nozīmējot ievērojami lielākas sociālās garantijas ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem.
Saskaņā ar Ergo novērojumiem, Latvijā joprojām liela daļa sabiedrības OCTA uztver galvenokārt kā iespēju saņemt atlīdzību par CSNg radītajiem bojājumiem transportlīdzeklim.
Ivars Vismanis, Ergo Transportlīdzekļu, CTA un personu apdrošināšanas departamenta direktors, skaidro: «Ikdienā esam novērojuši, ka tikai daļai Latvijas iedzīvotāju ir pilnīga izpratne par to, ka OCTA sedz arī CSNg nodarītos zaudējumus personai, tostarp par ārstēšanos un negūtajiem ienākumiem. Piemēram, nopietnu un smagu traumu gadījumos apdrošināšanas atlīdzība tiek maksāta daudzu gadu garumā, līdz tiek sasniegts atlīdzību limits. Limitu izmaiņas vērtējam pozitīvi, jo negaidīta dzīves pavērsiena gadījumā, CSNg rezultātā iegūstot invaliditāti vai ilgstošu darbspēju zuduma gadījumā, cietušajam ir garantēts ievērojams finansiālais nodrošinājums.»
Ergo praksē līdz šim lielākā OCTA atlīdzība ir aptuveni 140 000 eiro apmērā, kad CSNg cietusī persona guva smagus miesas bojājumus un gūto traumu dēļ, visticamāk, neatgriezeniski kļuva par I grupas invalīdu. Saskaņā ar Latvijā ieviesto OCTA sistēmu, vainīgā OCTA (šajā gadījumā ERGO polise) sedz visus radušos zaudējumus cietušā mantai un visus materiālos un nemateriālos zaudējumus cietušajai personai (t.sk. ārstniecības un rehabilitācijas izdevumus, cietušās personas nesaņemtos ienākumus, slimības pabalstus un valsts izmaksātās invaliditātes pensijas).