Eiropas Parlaments (EP) šodien, 27.septembrī, plenārsesijā pievienojies visas pasaules cilvēktiesību aizstāvjiem, kas protestē pret demonstrāciju vardarbīgo apspiešanu Birmā. Ar 563 balsīm par, 3 pret, un 4 atturoties, pieņemtajā rezolūcijā Eiropas Parlaments augsti novērtējis demonstrantu pretestību nedemokrātiskajai Birmas varai un aicina starptautisko sabiedrību paredzēt ekonomiskas sankcijas, ja Birma nepārtrauks represijas, Db.lv informēja Eiropas Parlamenta Preses dienests.
Turpinot pienākt ziņām par protestējošo budistu mūku un citu civiliedzīvotāju arestiem, ievainotajiem un nāves gadījumiem, Eiropas Parlaments šodien pieņemtajā rezolūcijā izvirza konkrētas prasības Birmas pārvaldei, gan starptautiskām organizācijām, kā arī Ķīnai.
Parlaments "augsti vērtē Birmas mūku un desmitiem tūkstošu pārējo demonstrantu drosmīgo rīcību, pretojoties antidemokrātiskajai un represīvajai varai Birmā". Tas pauž sašutumu par miermīlīgo demonstrantu nogalināšanu, prasa, lai drošības spēki pārtrauktu demonstrāciju apspiešanu, kā arī, lai Birmas vadība atzītu demonstrantu likumīgās prasības.
Deputāti aicina Birmas represīvo režīmu nekavējoties atbrīvot Nobela Prēmijas un EP 1990. gada Saharova balvas laureāti Aung San Suu Kyi un citus politieslodzītos. Parlaments arī prasa Birmas pārvaldei pārtraukt notiekošo nelikumīgo konstitucionālo procesu un to aizstāt ar Nacionālo konventu, kura sastāvā būtu dažādas politiskās grupas un partijas.
Deputāti izmantoja Ķīnas parlamentārās delegācijas klātbūtni Eiropas Parlamentā, lai vērstu Ķīnas valdības uzmanību uz Birmā notiekošo un uzsvērtu šīs valsts lomu situācijā. Rezolūcijā izteikts aicinājums Ķīnai, kā arī Krievijai pilnībā atbalstīt ANO Drošības padomes paziņojumu, kurā nosodīts brutālais spēka pielietojums pret miermīlīgajiem demonstrantiem.
Parlaments aicina ANO Drošības padomi pilnvarot ANO ģenerālsekretāru rīkoties, lai Birmā panāktu mierizlīgumu un pāreju uz demokrātiju, kā arī mudina ANO Ģenerālo asambleju spert vajadzīgos soļus šī mērķa sasniegšanai.
Parlaments aicina ES Padomi steidzami sadarboties ar ASV, Dienvidaustrumu Āzijas valstu asociāciju un citiem starptautiskās sabiedrības locekļiem, lai saskaņotu pasākumus, kas papildinātu ANO darbību. Tostarp ekonomiskas sankcijas, ko varētu izmantot pret Birmas režīmu, ja tas atkal rīkotos vardarbīgi un nereaģētu uz aicinājumu atgriezties pie demokrātijas.
Birmas cilvēktiesību aktīvistes Aung San Suu Kyi vadītā politiskā partija 1990. gada maijā uzvarēja vēlēšanās, saņemot 82 % vēlētāju balsu. Tomēr valdošais militārais režīms Valsts likuma un kārtības atjaunošanas padome uzvaru ignorēja un apcietināja uzvarējušās partijas līderus. Aung San Suu Kyi pēdējos 16 gadus lielākoties ir pavadījusi mājas arestā.