Pa šo laiku, kamēr strādājam ar dažādām nozarēm un tirgiem, esam saskārušies ar dažādām situācijām, kādās nonāk vidējais Latvijas uzņēmums. Vidējais nevis pēc izmēra, bet pēc pieejas lēmumu pieņemšanā un savā darbībā. Šīs ir situācijas, kad, ja latvietis būtu apsēdies un apdomājis pirms spēris soļus, tiktu ietaupīts gan laiks, gan nauda eksporta tirgus apgūšanai. Šajā reizē pieskaršos pirmajai galvas sāpei – uz kuru tirgu doties?
Tā kā mums ir ierobežoti laika un finansu resursi, uzņēmumiem šī enerģija visupirms ir jāfokusē uz tirgiem, kuros tiem ir lielāks potenciāls un mazāk šķēršļi tirgus apguvei, attiecīgi to apgūšana noritēs raitāk un efektīvāk.
Vidējais latvietis lēmumu par tirgus izvēli pieņem, balstoties uz savām sajūtām par tirgu, vai sekojot tam, no kurienes pūš vējš - nāk pieprasījumi. Bieži uzņēmumi nespēj definēt, kas ir viņu stratēģiskie tirgi, kuros tam ir potenciāls, attiecīgi uzņēmums cenšas doties uz daudziem tirgiem vienlaikus, nefokusējot enerģiju.
Attainoju vienu no vidējā Latvieša domas gaitām. Uzņēmums strādā metālapstrādes jomā, ražojot metāla konstrukcijas un ir nolēmis uzsākt eksportu. Zinot to, ka Norvēģijā ir nafta, vidējais Latvietis nolemj doties uz Norvēģijas tirgu, uzrunājot uzņēmumus no naftas izstrādes platformām un piedāvājot metāla konstrukcijas. Tas piedalās izstādēs un dodās uz tirgu, lai tiktos ar potenciāliem partneriem naftas industrijā.
Tirgus apguves procesā tiek noskaidrots, ka, lai varētu piegādāt naftas izstrādes industrijai, ir nepieciešams reģistrēties Norvēģijas industrijas piegādātāju organizācijā un sertificēties,pie tam tiek secināts, ka nepieciešamais nozares produkts ir par lielu un smagu Latvijas ražotājam, pie tam ir obligāta prasība – tiešs tuvums pie kuģošanas ceļa.
Ja pirms tirgus apgūšanas uzņēmums būtu veltījis laiku, izpētot iespējas un tirgus šķēršļus konkrētajā nozarē, tad tas laicīgi nonāktu pie atziņas, ka potenciāls tieši viņa produktam ir citā nozarē, kura nav tik regulēta un sarežģīta. Otra atziņa protams ir, ka mērķa nozare un partneri ir jāizvēlas adekvāti uzņēmuma lielumam. Diemžēl pie šīm atziņām uzņēmums bieži nonāk jau strādājot uz mērķa tirgu apguvi. Domājot, ka uzņēmums ietaupīs uz tirgus pētījumu,tas rezultātā iztērē vairāk līdzekļus un laiku, un atgriežās nulles punktā.
Kā lai novērš šīs galvas sāpes? Domājot, meklējot un analizējot informāciju!