Sašķidrinātajai gāzei ir lielas perspektīvas, un Latvijai Baltijas valstu vidū ir stratēģiskas priekšrocības termināļa izveidei. Šādu viedokli biznesa portālam Nozare.lv pauda Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce.
Ministrijā iesniegtais uzņēmēja Jura Savicka projekts šajā jomā vēl tiek vērtēts.
J. Pūce izteicās, ka J. Savicka iesniegtie dokumenti vērtējami kā idejas uzmetums uz 90 lapaspusēm, nevis pilnvērtīgs investīciju projekts. Neesot arī skaidrs, kādu valsts atbalstu uzņēmējs vēlas saņemt.Pats J. Savickis norādījis, ka projekta izmaksas varētu būt līdz 500 miljoniem eiro (aptuveni 350 miljoni latu) un viņš ir gatavs ieguldīt arī savu naudu, tomēr cer arī uz EK līdzekļiem. Vaicāts, vai vēlas arī valsts finansiālu atbalstu, viņš uzdeva pretjautājumu: «Kāpēc valdība nevarētu?»
Lai gan Savickis par savu projektu esot runājis arī ar pašreizējo ekonomikas ministru Arti Kamparu (JL), uzņēmējs necer, ka lēmums tiks pieņemts līdz vēlēšanām.
«Tagad nav ar ko īsti runāt, cilvēki aizņemti ar citiem jautājumiem. Jebkura valdība ir ieinteresēta par šādiem projektiem. Kad vēlēšanas beigsies, atgriezīsimies pie pragmatiskiem jautājumiem,» sacīja uzņēmējs un pauda pārliecību, ka virzība būs neatkarīgi no tā, kura valdība būs pēc vēlēšanām.
Savickis norādīja, ka šādu projektu grib gan lietuvieši, gan somi, gan igauņi, taču Latvija, viņaprāt, ir labākā vieta attīstītās infrastruktūras dēļ. Viņš piebilda, ka mūsu konkurenti šajā jomā piesaistījuši lielus administratīvos resursus, braukā pa Eiropu un lobē savus projektus, kamēr mēs gaidām iznākumu.
Plašāk par savu projektu viņš nevēlējās stāstīt, jo lietuvieši un igauņi uzmanīgi vērojot, kas izskan. Taču esot dažādi attīstības varianti.
Pūce atzina, ka patlaban liela interese veidot šādu termināli ir arī Igaunijā un Lietuvā. EM valsts sekretārs sacīja, ka Baltijas enerģētikas tirgus savienošanas plāna iniciatīva paredz izskatīt dažādas idejas, un viena no tām varētu būt arī šāds terminālis. Tiesa, lai vērtētu šādu projektu starpvaldību formātā, tam jābūt izstrādātākam, atzina Pūce.
Viņš uzvēra, ka tajā pat laikā nevar liegt jebkuram privātajam investoram attīstīt savu projektu. Savukārt, ja nepieciešams valsts atbalsts, tad jāievēro noteikti nosacījumi. Patlaban gan valsts budžeta resursi tam nav paredzēti un neesot arī sagaidāms, ka tiks paredzēti, līdz ar to jāvērtē iespējas saņemt atbalstu no Eiropas Savienības (ES) instrumentiem. Pūce minēja, ka ir projekti, kuriem saņemam ES naudu, atgādinot par Latvijas un Lietuvas gāzes starp savienojuma kapacitātes paaugstināšanas projektu.
Viņš uzskata, ka Latvijai ir stratēģiskas priekšrocības, piemēram, krātuve, infrastruktūra. Lai gan par šādiem projektiem runā arī kaimiņvalstīs, nevarot teikt, ka kāds būtu priekšā.