Ekonomikas ministrija (EM) rosina pabeigt Latvijas elektroenerģijas tirgus atvēršanu līdz 2013. gada 1. septembrim, teikts EM paziņojumā.
«Lai to paveiktu sekmīgi un efektīvi, jāņem vērā tirgus prognozes, jo elektroenerģijas tirgus Latvijā ir izteikti sezonāls ar būtiskām cenu svārstībām vasaras-ziemas mēnešos, tāpēc jāveido maksimāli izdevīgāki apstākļi tirgus jaunpienācējiem. Tāpat līdz šim laikam būs iegūta Igaunijas pieredze tirgus atvēršanā mājsaimniecībām, kas Latvijai var būtiski palīdzēt pilnīgas tirgus atvēršanas procesā,» norādīts ministrijas paziņojumā.
Līdzšinējā pieredze rāda, ka cena, par kādu tirgus dalībnieki varēja pirkt elektroenerģiju, kopumā ir bijusi līdzīga vai zemāka par regulētajos tarifos iekļauto elektroenerģijas cenu un pēdējās garantētās piegādes cenu. Līdz ar to var prognozēt, ka arī nākamajā periodā biržas cenas gada griezumā varētu saglabāties līdzīgas, tādēļ kļūšana par tirgus dalībniekiem neradīs papildu finansiālo slogu lietotājiem, norāda ministrija.
Lai pilnībā atvērtu tirgu nākamā gada septembrī, šā gada novembrī tiek plānots izstrādāt nepieciešamos tiesību aktu projektus regulētā elektroenerģijas gala tarifa atcelšanai, bet decembrī plānots saskaņot izstrādātos tiesību aktus ar visām ieinteresētajām pusēm un līdz 2013. gada aprīlim tos iesniegt Ministru kabinetā.
Jau vēstīts, ka Latvija savu elektroenerģijas tirgus atvēršanas procesu uzsāka 2007. gada 1. jūlijā. Praktiskas darbības tirgū notika sākot ar 2008. gadu, kad pirmie elektroenerģijas lietotāji - tirgus dalībnieki - noslēdza elektroenerģijas tirdzniecības līgumus ar neatkarīgajiem tirgotājiem.
Līdz 2012. gada 1. aprīlim tiesības saņemt universālo pakalpojumu bija mājsaimniecībām un komersantiem, kuru gada apgrozījums vai bilances kopsumma nepārsniedza septiņus milj. Ls un kuru algoto darbinieku skaits bija mazāks par 50 darbiniekiem. Pie šādiem nosacījumiem tirgū iesaistījās un elektroenerģiju par vienošanās cenu pirka aptuveni 1700 elektroenerģijas lietotāju (energoietilpīgie un lielie komersanti), aizņemot aptuveni 35% no Latvijas gada elektroenerģijas patēriņa.
Pakāpeniski samazinot saistīto elektroenerģijas lietotāju loku Latvijā, kopš 2012. gada 1.aprīļa tirgū tika iesaistīti lietotāji, kuru pieslēguma spriegums pārsniedz 400 V un ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva pārsniedz 100 A, proti, vidēji lieli elektroenerģijas patērētāji. Tirgū vēl tika iesaistīti aptuveni 4800 lietotāju ar vidējo patēriņu 200 MWh/gadā, kas Latvijas elektroenerģijas tirgus brīvo daļu palielināja līdz aptuveni 66%.
Savukārt no šā gada 1. novembra tiesības saņemt universālo pakalpojumu būs tikai tiem lietotājiem, kas elektroenerģiju patērē mājsaimniecības vajadzībām. Pārējie lietotāji no 2012. gada 1. novembra zaudēs tiesības saņemt universālo pakalpojumu. Ar šādu universāla pakalpojuma regulējumu elektroenerģijas tirgū tiek iesaistīti vēl aptuveni 18 tūkst. lietotāju, kas ir 2,3% no lietotājiem un patērē ap 9 % no Latvijā kopā patērētās elektroenerģijas, līdz ar to Latvijas atvērtā elektroenerģijas tirgus daļa sasniegs 75% no kopējā patēriņa.
Elektroenerģijas tirgus pakāpeniska atvēršana notikusi arī Igaunijā un Lietuvā. Igaunijā jau 2013. gada 1. janvārī elektroenerģijas tirgus tiks atvērts pilnībā, un arī visas Igaunijas mājsaimniecības turpmāk pirks elektroenerģiju par mēneša vidējo Nord Pool Spot biržas cenu. Savukārt, Lietuvā 2013. gada 1. janvārī visi lietotāji, kas ir juridiskas personas, kļūs par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecību cenu regulācija tiks saglabāta līdz 2015. gada 1. janvārim.