Latvijas Eksportētāju Asociācija "The Red Jackets" turpina apzināt eksportējošos uzņēmumus un dīkstāves ietekmi uz uzņēmējdarbību. Secinājums - situācija ir strauji pasliktinājusies.
Tādēļ tā aicina valdību rast atbalsta mehānismus eksportējošo uzņēmumu atbalstam.
"Tukši restorāni, viesnīcas, lidmašīnas ir visiem ieraugāmi ar savām acīm, un visi viegli piekrīt, ka tie ir jāatbalsta. Tas, kas notiek aiz eksportējošu uzņēmumu sienām, nav visiem zināms un ieraugāms.
Bieži eksportētāji ir "neredzamās frontes" cīnītāji, kurus novērtē pasaulē, bet nepazīst Latvijā.
Eksportētājam viegli ir nokļūt situācijā "tālu no acīm - tālu no sirds", taču tieši eksportētāji rada teju vislielāko pievienoto vērtību, ko pēc tam izmantot Latvijas izaugsmei. Ja kopējā palīdzības programmā atcerēsimies par atbalsta nepieciešamību eksportētājiem, tad pēc krīzes ātrāk atkal celsimies!" norāda Roberts Dlohi, "Peruza" valdes loceklis.
"Kā eksportējošs uzņēmums šobrīd piedzīvojam būtisku pasūtījumu apjoma samazinājumu (par aptuveni 80-90%). Šī iemesla dēļ būsim spiesti veikt darbinieku štata samazināšanu, kas būtiski ietekmēs uzņēmuma izaugsmes potenciālu nākotnē," atzīst Miķelis Studers, tehnoloģiju un elektronikas uzņēmuma "CatchBox" dibinātājs.
Jānis Ošlejs, "Primekss" vadītājs, aicina skatīt arī citu valstu pieredzi: "Atbalsts uzņēmumiem darba vietu saglabāšanai dīkstāves laikā ir veicams proporcionāli apgrozījuma kritumam. Līdzīgi daudzu Eiropas valstu, Lielbritānijas un 26 ASV štatu pieejai, dīkstāvē esošiem darbiniekiem valsts apmaksātu 80% no pēdējo 3 mēnešu vidējās algas, uzņēmums apmaksātu 10%, bet darbinieks apņemtos 10% laika strādāt par brīvu.
Šī krīze drīz beigsies, bet garantēti ienākumi dotu iespēju darbiniekiem trīs mēnešus turpināt strādāt pie nākotnes produktiem, darījumiem, pie uzņēmuma uzlabošanas, ļaujot komandai iziet no krīzes vēl stiprākai. Alternatīva ir skumji sēdēt mājās un saņemt bezdarbnieku pabalstu."
Latvijas Eksportētāju Asociācija "The Red Jackets" ierosina:
Dīkstāves reglaments visām nozarēm - rast atbalsta mehānismus eksportējošo uzņēmumu atbalstam, kam būtiski ir krities apgrozījums, neskatoties uz uzņēmumu piederību kādai konkrētai nozarei. Piedāvātais risinājums ir daudz labāks par masveida atlaišanu, jo cilvēkiem tiek saglabātas darba vietas un uzņēmumi var sagatavoties izaugsmei.
Diferencēt atbalstu - nodokļu atvieglojumu vai daļēja atalgojuma kompensācijas formā atkarībā no tā, cik lielā mērā uzņēmumu ir skārusi vīrusa ietekme.
Nodrošināt loģistikas koridoru pilnvērtīgu funkcionēšanu, lai var tikt saņemtas ražošanai nepieciešamās komponentes - fokuss Polijas robežkontrole un alternatīvu risinājumu nodrošināšana Baltijai.
"Latvija ir maza un dinamiska ekonomika, kas ir atkarīga no ārējā pieprasījuma un pasaules tendencēm. Tā kā Latvijas galvenais ārējās tirdzniecības tirgus ir Eiropas Savienība, mūsu eksportētājus skar norises ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. Dīkstāve un patēriņa kritums Eiropā būtiski ietekmēs Latvijas ražošanas jaudas. Eksportētāji ir bijuši Latvijas dzinējspēks, un, saņemot fokusētu un pareizu atbalstu tuvāko mēnešu laikā, tie spēs ātri atgūties, kad ekonomikas sāks stabilizēties," akcentē Mārtiņš Tiknuss, "Gateway&Partners" vadošais partneris un Latvijas Eksportētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs.