«Kopējais pasaules tirdzniecības apjoms samazinājies gan martā, gan aprīlī un, iespējams, arī maijā. Tāpēc Latvijas rezultāts maijā – 5,3% pieaugums mēneša griezumā – kaut nedaudz, bet nostiprina pašapziņu šajos pasaules saimniecībai nemierīgajos laikos,» norāda DNB bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.
Gada griezumā eksporta apjoms palielinājies par 6,5%. Eksporta apjoms faktiskajās cenās sasniedzis lielāko apjomu šogad – 551,3 milj. Ls, kas, salīdzinot ar pērnā gada maiju, ir 5,7% pieaugums, norāda Finanšu ministrija (FM).
«Pirms šodienas ārējās tirdzniecības datu paziņošanas sirdī bija mazs nemiers par to, vai tik maijā eksporta datos tomēr neparādīsies pasaules ekonomikas vājuma iespaids,» norāda P. Strautiņš, piebilstot, ka ir apstiprinājušies iepriekš izteiktie minējumi, ka preču eksporta krasā samazināšanās aprīlī bija sakritību rezultāts - maijā Latvijas eksporta apjoms ir atgriezies tuvu iepriekšējām virsotnēm.
Gada griezumā eksporta pieauguma temps kopš aprīļa ir nedaudz samazinājies, tomēr tas skaidrojams ar bāzes efektu jeb lielo eksporta apjomu pērn, skaidro P. Strautiņš.
Arī FM norāda - lai arī Latvijas nozīmīgākās eksporta preču grupas - koksnes un tās izstrādājumu - eksports ir samazinājies otro mēnesi pēc kārtas (-1,1% salīdzinājumā ar aprīli), radot bažas par pieprasījuma apsīkumu eksporta tirgos un resursu pieejamības problēmu saasināšanos, jāņem vērā, ka kopējie apjomi joprojām ir augsti un samazinājums gada griezumā par 3,2% skaidrojams ar pagājušā gada maija augsto bāzi.
Maijā preču eksporta vērtība pieaugusi arī straujāk nekā iepriekš paredzēja Nordea bankas ekonomisti. «Pretēji mūsu prognozēm pārsniedza pat marta augsto līmeni un tikai nedaudz atpalika no pagājušā gada rudenī uzstādītajiem rekordiem,» norāda bankas ekonomists A. Strazds.
Runājot par apstrādes rūpniecības eksportu, DNB bankas ekonomists P. Strautiņš norāda: «Tas, ka apstrādes rūpniecības apgrozījums eksportā audzis krietni straujāk - par 20% gada griezumā, kalendāri izlīdzinātajos datos - nekā eksports ārējās tirdzniecības datos, liek domāt, ka tieši Latvijā ražoto preču eksportam klājas labāk un eksporta datus pasliktina reeksporta samazināšanās. Atsevišķu preču kategoriju eksporta dinamika to ne īsti apstiprina, ne noliedz.» Viņš norāda, ka nav šaubu, ka ir audzis tieši Latvijā ražotu preču īpatsvars tādās kategorijās kā mašīnas un iekārtas, ķīmija un farmācija. «Tāpēc bez lielām šaubām var apgalvot, ka eksporta nozarēm šobrīd klājas labāk nekā eksportam,» pauž ekonomists.
«Ir pamats uzskatīt, ka Latvija joprojām atrodas nosacīti Eiropas veselīgajā reģionā, tādēļ tieša krīzes ietekme Latvijas eksporta apjomos joprojām nav jūtama,» norāda FM pārstāvji. Arī Nordea banaks ekonomists A. Strazds norāda, ka labie eksporta, apstrādes rūpniecības un mazumtirdzniecības rādītāji maijā ļauj domāt, ka arī gada otrajā ceturksnī Latvijas ekonomikā turpinājās izaugsme.