«Viena no galvenajām problēmām nākamajā gadā būs tas, ka uzņēmumi (jeb uzņēmumu akcijas), kas ir uzrādījuši labu ieņēmumu pieaugumu šogad un potenciāli arī nākotnē, pēc visiem rādītājiem jau šobrīd ir visai dārgi. Daži «kvalitatīvi» uzņēmumi ir parādījuši, ka spēj īstenot izaugsmi un pastāvīgi gūt labus ieņēmumus. Šie uzņēmumi bauda stabilu akciju cenu un tirgus pozīciju, un investori par tiem ir bijuši gatavi maksāt pat divkārt vairāk nekā gada sākumā,» uzskata Mandatum Life investīciju pārvaldnieks Teds Robertss, liekot noprast, ka uzņēmumu akciju cenu pieaugums varētu turpināties arī nākamajā gadā, nesaucot kādu konkrētu piemēru.
T. Robertss atzīmē, ka šobrīd par šīm pārmērīgi dārgajām, tā dēvētajām kvalitatīvajām akcijām tiek maksāts vairāk nekā jebkad kopš finanšu krīzes. «Analītiķu aplēses par uzņēmumu peļņas izaugsmi nākamajā gadā Eiropā joprojām ir pārlieku optimistiskas, kā jau tas parasti ir pirms jauna gada sākuma. Pašreizējā izaugsmes prognoze ir 10 līdz 11 procentu apmērā, savukārt mēs uzskatām, ka reālāks līmenis būtu trīs līdz pieci procenti. Jau ilgu laiku – apmēram 18 mēnešus – uzņēmumu apgrozījuma un ieņēmumu pieauguma prognozes Eiropā ir būtiski samazinātas. Taču akciju tirgi ir kļuvuši arvien dārgāki. Ļoti iespējams, ka sākas vājākas izaugsmes periods, un pašreizējās prognozes liecina, ka tas nebūs īslaicīgs,» piebilst T. Robertss.
Vēl viens aspekts, kas veido pašreizējo unikālo situāciju, ir tas, ka akciju proporcija investoru portfeļos globālā mērogā joprojām esot neitrālā līmenī. «Tas nozīmē, ka investori joprojām neuzņemas būtiskus riskus, lai gan procentu likmju līmenis un tādejādi arī gaidāmā atdeve fiksēto ienākumu tirgos ir rekordzemos līmeņos. Lai gan fiksēto ienākumu tirgi šogad ir nesuši labu atdevi, T. Robertss neiesaka iegādāties katru jaunizlaistu obligāciju. Daudzi uzņēmumi ir izmantojuši investoru zemās procentu likmju prasības, un šobrīd pat vājiem uzņēmumiem ir viegli iegūt līdzekļus par visai zemu cenu. « Gan sekmīgi, gan mazāk sekmīgi uzņēmumi tagad var iegūt aizdevumus ar zemām izmaksām un ļoti pieņemamiem noteikumiem. Galu galā tas var investoram dārgi izmaksāt, sākot celties kredītriska prēmijām un vispārējām procentu likmēm. Taču es šaubos, vai tas notiks 2013. gada pirmajā pusē. Pieprasījums pēc uzņēmumu obligācijām ir rekordaugsts,» norāda eksperts.