http://www.db.lv/images/article/2009/05/26/2a2d23da-1139-4c68-b935-da03b1bcfb82.jpg
Ieva Vēja, DnB NORD Bankas Ekonomisko pētījumu grupas speciāliste
Aprīļa dati par ražotāju cenu pārmaiņām rūpniecībā nav nesuši pārsteigumus, joprojām skaidri iezīmējot deflācijas tendenci. Tāpat kā iepriekšējos mēnešos, cenas turpināja pazemināties un aprīlis bija jau sestais mēnesis pēc kārtas, kad cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi samazinājušās. Aprīlī ražotāju cenu kritums Latvijā bijis straujāks nekā Lietuvā un Igaunijā, kur mēneša laikā cenas pazeminājušās attiecīgi par 0.2% un 0.3%, kamēr Latvijā fiksēts 0.9% kritums, apstiprinot, ka ekonomikas lejupslīde un deflācijas procesi šeit ir spēcīgāki. Gada laikā ražotāju cenas Latvijā samazinājušās par 2.6%, kamēr Igaunijā tās nav mainījušās, bet Lietuvā kritušās par 13.4% - galvenokārt saistībā ar naftas produktu cenu straujo kritumu pasaules tirgū.
Ražotāju cenu samazināšanās saistīta gan ar Latvijas galveno eksportpreču, tostarp kokmateriālu un pārtikas preču cenu kritumu pasaules tirgos, gan krītošo maksātspēju un pieprasījumu vietējā tirgū. Tāpat kā iepriekšējos mēnešos aprīlī, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi, straujāk samazinājās eksportētās produkcijas ražotāju cenas – par 9%. Lai gan vietējās produkcijas ražotāju cenas aprīlī vēl bijušas par 1.3% augstākas nekā pirms gada, cenu samazināšanās salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem Latvijas patērētājiem ļauj gaidīt arī straujāku cenu samazināšanos veikalos, īpaši attiecībā uz pārtikas precēm, kuru ražotāju cenas aprīlī kritušās par 1.2%.
Liela ietekme uz ražotāju cenām vietējā tirgū bijusi elektroenerģijas, gāzes un siltumapgādes cenu kāpumam par 22.6% gada laikā, un ir visi priekšnosacījumi sagaidīt, ka cenu pazemināšanās sāksies arī šajā sektorā, ietverot energoresursu cenu straujo kritumu pasaules tirgū, kas sākās jau pagājušā gada vasarā.
Dainis Gašpuitis, SEB bankas makroekonomikas eksperts
Ražotāju cenas rūpniecībā 2009. gada aprīlī, salīdzinot ar martu, samazinājās par 0.9%, bet salīdzinājumā ar 2008. gada aprīli, par 2.6%. Ražotāju cenu samazinājums notiek daudz ātrāk nekā patēriņa cenu kritums.
Starpnieku un krītošā patēriņa rezultātā ražotāji izjūt lielu spiedienu samazināt cenas. Samazinās arī izmaksas – algas, resursu cenas u.c., kas ļauj noturēt konkurētspēju. Taču resursu cenu lejupslīde vairs nav tik izteikta, sagaidāms, ka tuvākā laikā to cenas stabilizēsies vai pat celsies. Algu samazināšana arī nav bezgalīgi iespējama. Bet kopumā cīņa par izmaksu samazinājumu un noturēšanos tirgū ir aktualitāte nr1. Arvien lielāks uzsvars ir uz ārējo tirgu noturēšanu, jo vietējais tirgus sarūk straujāk un vidējā termiņā nekādas pozitīvas izmaiņas tajā nav gaidāmas.
Ārējos tirgos konkurence un perspektīvas lielākas, tādēļ arī cīņa asāka. Rezultātā straujāk cenas tiek samazinātas eksportētajai produkcijai. Tuvākajā laikā deflācija turpināsies. Taču, ja tā ieilgst, izmaksu samazināšanas un produktivitātes pasākumi sevi izsmēluši, rodas situācija, kad izsīkst apgrozāmie līdzekļi, ieņēmumi nespēj segt izmaksas, un paceļas jautājums par turpmāko darbības iespējamību.
Lija Strašuna, Swedbank vecākā ekonomiste
Nav nekāds pārsteigums, ka ražotāju cenas turpināja samazināties arī aprīlī. Šī ir pirmā reize kopš 2000. gada, kad ir novērota ražotāju cenu gada deflācija.
Tas gan galvenokārt ir eksportētas produkcijas ievērojamas gada deflācijas dēļ, jo vietēja tirgū realizētas produkcijas ražotāju cenas vēl nedaudz pieauga salīdzinājumā ar iepriekšēja gada aprīlī. Tomēr līdz ar iekšzemes patēriņa straujo samazināšanos arī vietēja tirgū deflācija iestāsies visdrīzāk jau maijā. Ražotāju cenu krituma cēloņi ir gan algu samazinājums, gan bezdarba kāpums, gan pasaules resursu cenu kritums.
Diemžēl ražotāju cenu statistika nepārada, cik lielā mērā katrs no šiem faktoriem ietekmē kopējo ciparu. Tomēr vēlreiz jāatgādina, ka deflācija Latvijai ir nepieciešamais nosacījums, lai atjaunotu mūsu zudušo konkurētspēju. Tāpēc ražotāju cenu kritums ir pozitīva ziņa.