2011.gadā sagaidāma lēnāka tirdzniecības partneru ekonomiku izaugsme un, respektīvi, arī mazāks pieprasījuma kāpums pēc mūsu precēm., paredz eksperti.
Arī turpmāk ārējais pieprasījums un konkurētspēja turpinās balstīt eksporta attīstību, bet iespējamā citu valstu pieprasījuma samazināšanās saglabājas kā ievērojams risks, paredz Latvijas Bankas ekonomiste Daina Pelēce. Pēc Eiropas Komisijas datiem, ekonomiskās situācijas vērtējums rūpniecībā pēdējos mēnešos kļuvis piesardzīgāks, prognozējot ražošanas aktivitātes samazināšanos. Arī Latvijas ceturkšņu noskaņojuma indikatori norāda, ka pasliktinās uzņēmēju skatījums par nākamo mēnešu eksporta pasūtījumiem.
Turklāt eksporta izaugsmi nākamgad noteiks ne tikai ārējā pieprasījuma attīstība un Latvijas uzņēmēju konkurētspēja, bet arī investīcijas eksporta kapacitātes palielināšanai. Būtiska loma investīciju lēmumu pieņemšanā ir gan investīciju videi, gan kredītreitingu uzlabošanai, gan stabilai nodokļu politikai - visi šie faktori izriet no nākamā gada budžeta lēmumiem.
Savukārt importa kāpums lielākoties būs tiešā veidā atkarīgs gan no eksporta attīstības, t.i., no izejvielu nepieciešamības ražošanas nodrošināšanai, gan no investīciju pieejamības un ražošanas jaudu palielināšanas, kas savukārt kāpinātu investīciju importu. Patēriņš, lai arī pakāpeniski atjaunojas, būs mērens, un straujš patēriņa preču importa kāpums nav gaidāms. Gan eksporta, gan importa turpmāko attīstību nozīmīgi ietekmēs tas, cik raiti notiks 2011. gada valsts budžeta apstiprināšana, un tas, vai budžeta konsolidēšana notiks uz izdevumu rēķina vai uz nodokļu palielināšanas rēķina.
Pārliecinošie eksporta dati atspoguļo secīgu Latvijas uzņēmumu pievēršanos ārējiem tirgiem, norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. Tomēr iespaidīgais kāpums nav bijis tikai uz vietējo uzņēmumu radīto preču eksporta pieauguma rēķina. Liela daļa eksporta kāpuma veido un uzlabo reeksports. Piemēram, ārējās tirdzniecības bilances apgrozījumu uzlabo Inčukalna gāzes krātuve, kas noteiktos periodos gan palielina importa apjomus, gan uzlabo eksporta apjomus. Tāpat satiksmes un lidaparātu imports un eksports norāda uz aktīvu preču tranzīta plūsmu caur Latviju. Tādēļ eksporta apjomiem cieši turpina sekot arī imports. Tas arī atspoguļo gan privātā patēriņa atkopšanos, gan rūpnieciskā sektora pieaugošo aktivitāti.
Prognozējams, ka nākamgad ārējās tirdzniecības izaugsme būtiski piebremzēsies, uzskata Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. Eksporta lēnāku izaugsmi noteiks arī iekšējie faktori, piemēram, strauji augošā ražošanas jaudu noslodze un vietējo resursu ierobežotība (piem. koksnei).
Jau pašlaik redzams, ka noskaņojums ražotāju vidū vairs neaug kā gada sākumā, bet ir samēra stabils. Savukārt importa kāpumu nākamgad arvien vairāk sāks ietekmēt iekšējā patēriņa atkopšanās, kamēr eksportējošo uzņēmumu nepieciešamība pēc importa augs lēnāk, norāda eksperte.