Līdz ar banku krīzi Kiprā pavisam nesen starptautiskā reitingu aģentūra Fitch Ratings samazināja divu valsts lielāko banku kredītreitingus līdz pat maksātnespējas kategorijai. Bet ko īsti nozīmē kredītreitingi, un kad tie jāņem vērā? Vai tas ir svarīgi tikai politiķiem vai arī citu jomu darbiniekiem?
Biznesa vidē terminus «reitings» un «kredītreitings» visbiežāk lieto politiķi, ekonomisti un baņķieri, bet nozīmīga loma tiem ir arī apdrošināšanā. Uz vienu no jautājumiem varam atbildēt pavisam vienkārši – kredītreitingi ir svarīgi brīžos, kad nepieciešams pieņemt lēmumu par uzticamu sadarbības partneri. Jebkurā jomā ir svarīgi būt pārliecinātam, ka partneris spēs palīdzēt brīžos, kad būs piedzīvota nelaime. Kredītreitings ir kā sava veida barometrs, kas signalizē, cik partneris var būt uzticams ilgtermiņā un cik tas ir maksātspējīgs krīzes situācijās. Gan valstu, gan uzņēmumu līmenī.
Runājot par reitingiem, visbiežāk izmanto Standard&Poor’s ieviestos apzīmējumus ar burtiem A, B un C, kur AAA ir pats augstākais, drošākais, bet C ir zemākais: AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C. Patlaban Latvijai ir investīciju klases reitings BBB, tāds pats reitings ir Lietuvai, Krievijai, Brazīlijai. Mūsu ziemeļu kaimiņiem Igaunijai ir AA klases reitings. Lai arī Latvijai ar kredītreitingiem ir gājis gana raibi, tomēr es gribu būt optimists un teikt, ka varam būt gandarīti, jo mūsu valsts reitings ir augstāks nekā Spānijai (BBB-), Horvātijai (BB+) un Ungārijai (BB), nemaz nerunājot par Grieķiju (B-) un Kipru (CCC+), kuras bankas nu pēc pēdējiem notikumiem jau ir sasniegušas maksātnespējas kategoriju. Reitingu grupu AAA līdz BBB uzskata par investīciju klases reitingiem, savukārt BB līdz C klases reitingus tiešā tulkojumā no angļu valodas vārda «junk» varam dēvēt gana neglaimojoši – par «grabažām».
Valstu līmenī kredītreitings vairāk liecina par to, cik valsts ir piemērota investīciju piesaistei vai aizdevumam. Tieši šo iemeslu dēļ investīciju vidē vadās pēc principa «labāks reitings – zemāka likme» un otrādi. Arī apdrošināšanā un biznesa vidē atsevišķu uzņēmumu kredītreitingi skaidri liecina, cik šie uzņēmumi ir maksātspējīgi, uzticami un droši. Kas attiecas uz apdrošināšanas sektoru Latvijā nevienai sabiedrībai, kas darbojas Latvijas tirgū, nav sava tiešā kredītreitinga. Šīm kompānijām ir mātes sabiedrību kredītreitingi, uz ko varam skatīties, izvēloties sadarbības partneri, kurš apdrošinās jūsu māju, auto vai veselību.