Iekšzemes kopprodukts (IKP) pērn 4. ceturksnī, salīdzinot ar 2007. gada pēdējo ceturksni, sarucis par 10.5 %, ko uzņēmēji sauc par likumsakarīgu.
Analītiķi gan norāda, ka rezultāts ir tik slikts CSP veikto korekciju dēļ. Lielākais samazinājums vērojams rūpniecībā, kur apjomi kritušies par 11.3%, mazumtirdzniecībā - par 15.6%, viesnīcu un restorānu pakalpojumi samazinājušies par 24.8%. Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) ātrais novērtējums liecina, ka 2008. gada ceturtajā ceturksnī turpinājās ekonomiskās attīstības lejupslīde ražošanas un pakalpojumu nozarēs un ievērojami sarucis arī iekasēto produktu nodokļu apjoms. Kopumā šā gada janvārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada janvāri, patēriņa cenas pieauga par 9.8%, tai skaitā precēm - par 8.9%, bet pakalpojumiem - par 12.2%. Vidējais patēriņa cenu līmenis 2009. gada janvārī, salīdzinot ar decembri, palielinājās par 2.2%. Vidējais cenu līmenis precēm pieaudzis par 2.1%, bet pakalpojumiem - par 2.3%. Janvārī preču un pakalpojumu cenas pieaugušas gandrīz visās galvenajās patēriņa grupās, izņemot apģērbu, apavus un degvielu, ko galvenokārt noteica izmaiņas patēriņa nodokļos. Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām bija cenu kāpumam ar mājokli saistītajiem pakalpojumiem, tabakas izstrādājumiem un dārzeņiem.
Objektīvi rezultāti
Publiskotos IKP rezultātus par nozari Latvijas viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) izpilddirektore Santa Graikste nodēvēja par likumsakarīgiem un objektīviem. Viņas pārstāvētās nozares biedri samazinājumu jau sākuši just gada sākumā, kad sarucis gan ārvalstu, gan vietējo tūristu skaits. S. Graikste stāsta, ka ārzemju tūristu skaits sarucis par 7 %, savukārt restorānu pakalpojumus vietējie klienti vairs neizmanto līdzšinējos apjomos. Izpilddirektore norāda uz labo ziņu - PVN saglabāšanu 5 % apjomā līdz pērnā gada 12. decembrim noslēgtajiem līgumiem, kas šogad ļaus necelt cenas. «IKP 11.3 % kritums rūpniecībā pērn IV ceturksnī ir salīdzinoši liels un vienlaikus ne pārāk dramatisks, jo ir tikai ziediņi salīdzinājumā, kas sagaidāms šogad,» secina biznesa konsultāciju kompānijas SIA Leilands un Putnis valdes priekšsēdētājs Dzintars Putnis. Viņš savu teikto pamato ar to, ka pasaules finanšu krīzes dēļ ir ļoti grūti kaut ko realizēt rietumvalstu tirgū, bet Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas valdību izvēlētā nacionālās valūtas devalvācija būtībā slēdz šos tirgus Latvijā ražotajām precēm.
Ierobežo tēriņus
To, ka pirmais indikators notiekošajam rūpniecībā ir mazumtirdzniecība, Db atzina Latvijas Tirgotāju savienības vadītājs Raimonds Okmanis, skaidrojot samazinājuma rezultātus. Viņš norādīja, ka bezdarbs pieaug, cilvēki kļuvuši nedrošāki par savu nākotni, tāpēc tiek ierobežoti tēriņi un galvenokārt tas skar nepārtikas preces. Tāpat pircēji maina iepirkšanās paradumus un vairāk izvērtē pirkumus, kā rezultātā piegādātāji un mazumtirgotāji spiesti samazināt cenas, kas, viņaprāt, tikai turpināsies. Finanšu ministrs Atis Slakteris (Tautas partija), komentējot CSP datus par IKP un inflācijas rādītājiem, norāda: «Arvien vairāk samazinās inflācija, bet globālā recesija turpina negatīvi ietekmēt IKP izaugsmi. Šobrīd aktīvi jāseko līdzi ārējās vides izmaiņām, jo valstu finanšu sistēmas atrodas sarežģītā mijiedarbībā. Situācijas saasināšanās var likt pārskatīt attīstības prognozes.» Viņaprāt, pašlaik Latvijas valdībai pastiprināta uzmanība jāpievērš produktivitātes veicināšanai, lai mazinātu ekonomiskās recesijas ietekmi, atdzīvinātu saimniecību valstī un nodrošinātu sabiedriskā sektora darbību. Veidojot 2009. gada budžeta grozījumus, valdība balstījās uz prognozēm, ka 2008. gadā IKP samazināsies par 2 %, bet 2009. gadā - par 5 %. Patēriņa cenu pieaugums šogad prognozēts 5.9 %.
Ietekmē korekcijas
Daži analītiķi IKP straujo samazināšanos uzskata par pārsteidzoši lielu. Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts norāda, ka sarukuma iemesls «ir nevis negaidīti strauja ekonomikas lejupslīde kopš pērnā gada 3.ceturkšņa, bet līdz galam neizprotamas CSP veiktās korekcijas ar iepriekšējo periodu datiem». D.Stikuts arī teic, ka pārsteidzoša 2007.gada 4.ceturkšņa IKP «pieauguma» dēļ, kāds agrāk datos nebija, pērnā gada 4.ceturksnis šobrīd salīdzinājumā izskatās ļoti slikti. Arī 2008. gada 1. ceturkšņa sezonāli izlīdzinātais pieaugums no 5.1% sarucis līdz 0.5%. «Ja agrāk domājām, ka sezonāli izlīdzinātajā IKP dinamikā pakāpenisks kritums sākās jau 2007.gada beigās, tad tagad tur redzam pieaugumu,tad pārsteidzoši strauju kritumu 2008.gada sākumā, tad atkal nelielu pieaugumu. Taču reālajā pasaulē ekonomika nemēdz šādi «raustīties», tāpēc datu pārskatīšanas rezultātā tie kļuvuši savstarpēji nesaskanīgi, » tā D. Stikuts. CSP, skaidrojot 4. ceturkšņa IKP aprēķinus, norāda, ka IKP izmaiņas raksturo vairāki indikatori, kas tiek aprēķināti gan pa ceturkšņiem, gan par gadu kopā: dati faktiskajās un salīdzināmās cenās, neizlīdzināti un sezonāli, un pēc darbdienu skaita izlīdzināti dati. CSP, ievērojot visā ES pieprasīto un akceptēto metodoloģiju, ceturkšņa pieauguma tempus rēķina salīdzināmās cenās, izmantojot iepriekšējā gada ceturkšņa vidējo vērtību faktiskajās cenās. Šīs regulu prasības CSP ieviesa, publicējot 2008.gada 3.ceturkšņa rezultātus un iepriekš par to informējot statistikas datu lietotājus. IKP salīdzināmās cenās parāda reālās izmaiņas ekonomikā, izslēdzot cenu ietekmi, un šajā sakarībā iepriekšējā gada ceturkšņa vidējo vērtību faktiskajās cenās izmantošana izmaiņu tempu aprēķināšanā ir pamatota, jo notiek tuvināšanās reālajam cenu līmenim, tā CSP. «2008.gada beigās tika sabalansēta 2007.gada kontu sistēma. Auditētie uzņēmumu un iestāžu finanšu darbības rezultāti par 2007.gadu parādīja, ka pastāv ievērojamas starpības, salīdzinot ar operatīvo ceturkšņu informāciju.