Eiropas Komisija (EK) piektdien izsludinājusi miljardu eiro vērtu uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus pētniecības un inovācijas projektiem, kas piedāvā risinājumus saistībā ar klimata krīzi un palīdz aizsargāt Eiropas unikālās ekosistēmas un bioloģiski daudzveidību.
Kā aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecības Latvijā pārstāve Kristīne Liepiņa, pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" finansētais Eiropas zaļā kursa uzaicinājums iesniegt priekšlikumus, kas no sestdienas, 19.septembra, būs atvērts reģistrācijai, veicinās Eiropas atlabšanu no koronavīrusa krīzes, pārvēršot zaļās problēmas par inovācijas iespējām.
EK norādīja, ka šis zaļā kursa uzaicinājums atšķiras no iepriekšējiem pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" uzaicinājumiem. Ņemot vērā risināmo problēmu steidzamību, tā mērķis ir panākt skaidrus un jūtamus rezultātus īstermiņā un vidējā termiņā, bet ar ilgtermiņa pārmaiņu perspektīvu.
Paredzams, ka saskaņā ar šo uzaicinājumu finansētie projekti sniegs taustāmus ieguvumus desmit jomās, kurās atspoguļoti Eiropas zaļā kursa galvenie darbības virzieni. Tās ir vērienīgākas klimatiskās ieceres, tīra un droša enerģija par pieņemamu cenu, rūpniecības mobilizēšana pārejai uz nepiesārņojošu aprites ekonomiku, energoefektīvas un resursefektīvas ēkas, ilgtspējīga un vieda mobilitāte, stratēģija no "lauka līdz galdam", bioloģiskā daudzveidība un ekosistēmas, nulles piesārņojuma, no toksiskām vielām brīva vide. Tāpat ir iekļautas divas horizontālas jomas - zināšanu stiprināšana un iedzīvotāju iespēju palielināšana - piedāvā ilgtermiņa perspektīvu, lai panāktu Eiropas zaļajā kursā paredzētās pārmaiņas.
Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 2021.gada 26.janvāris, un plānots, ka atlasītos projektus sāks īstenot 2021.gada rudenī. Savukārt informatīvā diena un starpniecības pasākums par programmas "Apvārsnis 2020" zaļā kursa uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus notiks šogad no 22.septembra līdz 24.septembrim, virtuālajā pasākumā "Eiropas pētniecība un inovācijas dienas".
Eiropas zaļais kurss ir Komisijas rīcības plāns un ceļvedis, kura mērķis ir līdz 2050.gadam padarīt Eiropu par pirmo klimatneitrālo kontinentu ar ilgtspējīgu ekonomiku, kas nevienu neatstāj novārtā, akcentēja EK.
Lai līdz 2050.gadam šo mērķi sasniegtu, būs jārīkojas visās ekonomikas nozarēs, tai skaitā jāinvestē videi draudzīgās tehnoloģijās, jāatbalsta inovācija rūpniecībā, jāievieš tīrāki, lētāki un veselīgāki privātā un sabiedriskā transporta veidi, jāpanāk enerģētikas nozares dekarbonizācija, jāpalielina ēku energoefektivitāte un jāsadarbojas ar starptautiskajiem partneriem, lai uzlabotu globālos vides standartus.