Eiropas Komisijas (EK) pēcprogrammas misijas pārstāvji rekomendējuši Latvijai pievērst uzmanību vairākām jomām, tostarp augstākajai izglītībai un enerģētikai, tā preses konferencē pēc tikšanās ar EK pēcprogrammas misijas pārstāvjiem sacīja premjerministre Laimdota Straujuma (V).
Straujuma žurnālistiem norādīja, ka EK pēcprogrammas misijas vadītājs atzinis Latvijas progresu, taču norādījis uz rekomendācijām, kurām Latvijai būtu nepieciešams pievērst uzmanību.
Tās ir saistītas ar augstāko izglītību un veselības aizsardzības reformām, kā arī valsts uzņēmumu pārvaldi, kur mums jau ir nepieciešamie soļi veikti. Tāpat tika norādīts uz valsts iepirkumiem būvniecības sektorā un darbu enerģētikas jomā, norādīja Straujuma, piebilstot, ka šie jautājumi valsts attīstību būtiski nekavē, taču tie mums ir jādara, un mēs to zinām.
Runājot par enerģētikas jomu, Straujuma sacīja, ka EK misijas pārstāvji norādījuši uz enerģētikas liberalizāciju.
To mēs sāksim ar 1.janvāri. Mums ir likumdošana, kas maznodrošinātajiem un trūcīgajiem nodrošinās kompensācijas. Tāpat tika runāts par gāzes tirgus liberalizāciju, kas sāksies no 2017.gada 1.aprīļa. Tika arī runāts par atjaunojamiem resursiem. Bija bažas, ka mēs nespētu izpildīt mērķi 2020.gadā, atzina premjerministre.
Personīgi man tādu bažu nav, piebilda Straujuma.
Jau ziņots, ka pēcprogrammas uzraudzības misijas delegācija ieradusies, lai pārrunātu Latvijas attīstības rādītājus, ekonomiskās tendences un aktualitātes, kā arī strukturālo reformu īstenošanas gaitu.
Pēcprogrammas aizdevuma misijas norisinās divas reizes gadā līdz brīdim, kad Latvija būs atmaksājusi 70% no EK aizdevuma. Pēc 1,2 miljardu eiro atmaksas 2015.gada janvārī šis slieksnis tiks pārsniegts, līdz ar to turpmākas pēcprogrammas aizdevuma misijas vairs netiek plānotas.
Iepriekš pēcprogrammas uzraudzības misijās Latvijā ieradās arī Starptautiskais Valūtas fonds (SVF), taču kopš pagājušā gada, kad aizdevums tika pilnībā atmaksāts, SVF slēdza savu pārstāvniecību Latvijā, un pašlaik sadarbība notiek ierastajā kārtībā.
EK starptautiskā aizņēmuma daļas jāatmaksā arī 2019.gadā - 500 miljoni eiro un 2025.gadā - 200,06 miljoni eiro. Savukārt Pasaules Bankai (PB) parāda atmaksa jāveic līdz 2020.gadam. 2016., 2017., 2018. un 2019.gadā jāatmaksā 80 miljoni eiro katru gadu, bet pēdējais maksājums PB jāveic 2020.gadā, kad jāsamaksā 20,06 miljoni eiro.
Starptautiskā aizdevuma programmas apjoms Latvijai tika plānots 7,5 miljardu eiro apmērā. Ņemot vērā, ka valsts ekonomiskā un finanšu situācija stabilizējās un uzlabojās, Latvija aizdevuma pieejamo finansējumu neizmantoja pilnā apmērā. Latvija programmā kopumā ir izmantojusi 4,4 miljardus eiro.
Latvija jau 2012.gada septembrī pirms termiņa atmaksāja SVF aizņēmuma daļu 1,1 miljarda eiro apmērā.