Austrijas pilsētā Grācā notiekošajā Eiropas Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) asamblejā Eiropas Komisijas (EK) Iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un MVU ģenerāldirektorāts iepazīstinājis ar ikgadējo ziņojumu par Eiropas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, norādot, ka tie pērn turpinājuši spēcīgu atveseļošanos un šādas kompānijas joprojām ir Eiropas Savienības (ES) ekonomikas pamats.
Ģenerāldirektorāts vēsta, ka MVU radītā pievienotā vērtība pērn pieaugusi par 3,5%, kas seko 1,5% kāpumam 2016.gadā, bet nodarbinātība šādos uzņēmumos pagājušajā gadā palielinājusies par 2% salīdzinājumā ar 2,3% pieaugumu pirms gada.
Tikmēr MVU skaits pērn pieaudzis par 2,6%, salīdzinot ar 2,2% kāpumu 2016.gadā.
Visas 28 ES dalībvalstis, izņemot Lielbritāniju, pagājušajā gadā uzrādījušas MVU radītās pievienotās vērtības pieaugumu, bet deviņas valstis - Igaunija, Ungārija, Īrija, Lietuva, Latvija, Malta, Polija, Rumānija un Slovēnija - spējušas reģistrēt kāpumu vismaz 8% apmērā. MVU radītās pievienotās vērtības kritums Lielbritānijā galvenokārt tiek skaidrots ar valūtas kursa svārstībām pēdējos gados.
Vienlaikus MVU nodarbinātība pagājušajā gadā kritumu fiksējusi vien Lietuvā - par 0,01%, bet pārējās valstīs šādu kompāniju nodarbinātība pieaugusi. Jaunākā informācija gan liecina, ka 15 valstīs, tostarp Latvijā un Lietuvā, šādu uzņēmumu nodarbinātības līmenis 2017.gadā nav sasniedzis 2008.gadā reģistrēto līmeni.
Savukārt, aplūkojot laika periodu no 2008.gada līdz 2017.gadam, MVU radītā pievienotā vērtība kopumā pieaugusi par 14,3%, bet nodarbinātība šādos uzņēmumos palielinājusies par 2,5%. Toties MVU skaits šajā periodā palielinājies par 13,8%.
Ģenerāldirektorāts prognozē, ka MVU radītā pievienotā vērtība gan šogad, gan nākamgad palielināsies par 4,3%, bet nodarbinātība pieaugs attiecīgi par 1,5% un 1,3%.