Ekonomiskā krīze iezīmējusi strauju bezpajumtnieku skaita pieaugumu Eiropas Savienībā (ES), vēsta laikraksts Diena.
Bez pajumtes palikušo cilvēku skaits palielinājies lielākajā daļā ES valstu, un tās nespējot palīdzēt tūkstošiem krīzes upuru, kuriem nepietiek vietu pārpildītajās patversmēs. Daudzi bez mājām palikušie tikmēr papildina skvoteru rindas, patvaļīgi apmetoties tukšos dzīvokļos, mājās un pat biroju ēkās. Risinājumu tam atradusi Francija - lai mazinātu bezpajumtnieku problēmas, valsts lēmusi legāli tiem atvēlēt neapdzīvotās platības, raksta laikraksts.
Strauji pieaugušās cenas nekustamo īpašumu tirgū esot novedušas Franciju pie bezpajumtnieku krīzes. Lai gan aplēses vēstot, ka ielās mitinās ap 190 tūkstošiem cilvēku, nevalstiskās organizācijas norādot, ka vēl ap 400 tūkstošiem bez mājokļa palikušo spiesti uzturēties pie radiem vai draugiem. Par dzīvojamās platības trūkumu valstī sūdzēties nevarētu, jo pērn vairāk nekā divi miljoni īpašumu Francijā bija tukši, taču krīzē cietušajiem nepietiek naudas, lai samaksātu par mājokli, skaidro Diena.
Francija, apzinājusi situācijas problemātiskumu, iesaistījusies, un Parīzē vien noskatītas jau 120 tukšas ēkas, kuras varētu nodot bezpajumtniekiem, par to piesolot kompensāciju dzīvojamo māju un biroju īpašniekiem.
Kritiķi gan aizrādījuši, ka valsts rīcība apdraud ekonomikas atveseļošanās tempu. Tā varot atbaidīt investorus, kas sevišķi nepieciešami valsts ekonomikas stimulēšanai, jo daļa cer uz kārtējo tirgus cenu kāpumu.
Francija neesot vienīgā valsts, kurā ekonomiskā krīze vairojusi bezpajumtnieku rindas. «Grieķijā, Īrijā, Itālijā, Portugālē, Spānijā un Lielbritānijā krīze pēdējos piecos gados identificēta kā galvenais faktors, kāpēc cilvēki kļuvuši par bezpajumtniekiem,» uzsvērusi Eiropas Nacionālo organizāciju federācija darbam ar bezpajumtniekiem, kas pieaugumu saista ar ienākumu samazināšanos, augsto bezdarba līmeni un taupības diktētajiem valsts budžeta samazinājumiem.
Mainoties arī bezpajumtnieku profils. Agrāk vidējais bezpajumtnieks bija vidēja vecuma baltais vīrietis, bet tagad arvien biežāk uz ielas nokļūstot arī sievietes, vientuļās māmiņas ar bērniem, imigranti un jaunieši.