Ja netiks turēts solījums mazināt inflāciju un stabilizēt ekonomisko situāciju, draud dārgāki kredīti un ārvalstu investīciju mazināšanās. Ilgstoši augstās inflācijas un drausmīgi augstā tekošā konta deficīta dēļ banku analītiķi nav izbrīnīti par starptautiskās kredītreitingu aģentūras Standard&Poor's (S&P) lēmumu Latvijai nākotnes vērtējumu mainīt no stabila uz negatīvu, paužot bažas par ekonomikas pārkaršanas iespējamību, kas steidzami prasa stingrus valdības soļus inflācijas un iekšzemes pieprasījuma mazināšanai.
S&P vienlaikus nemainīja iepriekš noteikto Latvijas kredītreitingu, kas pamatots ar labvēlīgajiem fiskālajiem radītājiem, kā arī ar straujiem ekonomikas izaugsmes tempiem ilgtermiņā.
"Diemžēl nākas piekrist visiem aģentūras pārmetumiem - gan par bezatbildīgo attieksmi pret inflācijas problēmu, gan par neatbilstošu fiskālo politiku, par mega projektiem, par gribas trūkumu beidzot atvēsināt nekustamā īpašuma tirgu. Katras atsevišķas problēmas nozīme un ietekme uz makroekonomikas procesiem valstī reizēm tiek pārspīlēta, tomēr to ignorēšana rada priekšstatu par totālu bezatbildību no valdības puses," atzina Parex Asset Management finanšu eksperts Zigurds Vaikulis. Hansabankas valdes loceklis Toms Siliņš uzskata, ka S&P viedoklis par Latvijas ekonomikas attīstības redzējumu ir jāuztver kā signāls, lai valdības līdzšinējā (bez)darbība pret ekonomikas attīstību kļūtu pragmatiska.
JārīkojasLatvijas valdība makroekonomiskās situācijas stabilizēšanu un inflācijas mazināšanu ir izvirzījusi par šā brīža prioritāru uzdevumu un tuvākajā laikā pēc detalizētas analīzes veikšanas plānots spert stingrus soļus sabalansētas valsts ekonomiskās attīstības veicināšanai, Db informēja Finanšu ministrijā (FM). S&P analītiķi norāda, ka, tiklīdz FM plānotie pasākumi inflācijas mazināšanai sniegs rezultātus, tā valsts kredītreitinga nākotnes vērtējumu novērtētu kā stabilu. Pieļaujot, ka arī citas reitingu aģentūras varētu ko pamainīt, SEB Unibankas eksperts Andris Vilks lēsa, ka S&P gaidīs kādu gadu uz Latvijas rīcību. Hansabanka uzskata par nepieciešamu, lai valdība inflācijas samazināšanas ieteikumus, ko FM vadītā darba grupa paziņos marta sākumā, tiešām īstenotu.T. Siliņš min: lai nodrošinātu sabalansētu izaugsmi, steidzami nepieciešams bezdeficīta budžets, efektīvāka nodokļu iekasēšana un likumdošana nekustamo īpašumu jomā, pārdomāta valsts pasūtījumu realizēšana, neveicot lielus projektus vienlaicīgi. Savukārt, lai mazinātu tekošā konta deficītu, jāveicina eksports - mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspēja, piem., ES struktūrfondus pirmām kārtām sadalot Latvijas produktivitātes un konkurētspējas palielināšanai. "Pāris mēneši Latvijā būs karsti, visi gribēs pamācīt.
Būtu dārgāk aizņemties
Ja S&P samazinās Latvijas reitingu, Latvijas valdībai - ja tā gribētu ārzemēs aizņemties - par aizņemšanos būtu jāmaksā augstāki procenti, lēsa Latvijas Bankas prezidenta padomnieks monetārās politikas jautājumos Mārtiņš Bitāns. Pēc viņa piebilstā, lai arī kopējais budžeta deficīts absolūtajos skaitļos un līdz ar to valdības nepieciešamība pēc aizņemšanās nav pārāk liela, tas jebkurā gadījumā uztverams kā ekonomikas izredžu vērtējums, proti, konstatējums, ka pašreizējais ekonomikas pieauguma temps nav nodrošināms ilgstoši un tādējādi rada nestabilitātes draudus nākotnē. A.Vilks ir pārliecināts: ja Latvija nolems aizņemties ārzemēs, tad pabojātā reitinga dēļ aizņemtā nauda būs dārgāka. "Valsts kredītreitings kalpo arī kā indikators valsts riskam, kas ietekmē visus uzņēmumus, kas Latvijā darbojas," tā T. Siliņš.
Netieši tomēr ietekmē
M. Bitāns minēja, ka reitingu aģentūru vērtējums nav tiešā veidā saistošs privātajam sektoram, kas šobrīd nodrošina finansējumu vietējām bankām, tomēr, nosakot aizdevuma likmi, arī privātajā sektorā tiek ņemta vērā valsts makroekonomiskā stabilitāte un tās attīstības perspektīvas. "Tāpēc svarīgi rīkoties, lai līdzšinējās attīstības tendences neturpinātos, sperot soļus cenu kāpuma mazināšanas virzienā. Pretējā gadījumā arī mūsu bankām jārēķinās ar augstākām procentu likmēm, kas savukārt nozīmē to, ka aug-stākas kredītu likmes tiks piemērotas arī par Latvijā izsniegtajiem kredītiem, ko maksās ikviens Latvijas kredītņēmējs," tā viņš. "Ja S&P samazinās Latvijas kredītreitingu, iespējama ietekme uz Latvijas ekonomiku caur kredītresursu sadārdzināšanos un ārvalstu investīciju apjoma samazināšanos," prognozēja T. Siliņš. A. Vilks minēja, ka naudas aizdevēji Latvijas bankām, kurām ir lielas mātes bankas, skatās uz mātes banku reitingiem, tāpēc, piem., uz Hansabanku un SEB Unibanku tas iespaidu neatstās. Savukārt vietējām bankām, piem., Parex banka, Aizkraukles banka - jārēķinās ar Latvijas reitingu. Ja tas pasliktinās, tad, piem., sindicētais kredīts var kļūt nedaudz dārgāks, kas tālāk atstās iespaidu arī uz visiem kredītu procentiem, kuri likmju dēļ jau tāpat kļūst dārgāki, lēsa A. Vilks. Z. Vaikulis uzskata, ka lielo reitingu aģentūru gājieni ir jāuztver nopietni, jo reitings ir viens no pirmajiem faktoriem, kam investori pievērš uzmanību, iepazīstoties ar emitentu. "Tomēr tam uzmanību vairāk pievērš portfeļinvestori un spekulatīvi noskaņoti tirgus dalībnieki, kādu Latvijā nav daudz. Vairums ārvalstu investoru, kas darbojas Latvijā, šeit jau ir ilgi un vietējo situāciju pazīst pietiekami labi, lai tiem būtu izstrādājies pašiem savs Latvijas "reitings". Tāpēc daudz svarīgāk būtu uzzināt, ko par Latvijas situāciju domā lielo investoru, piem., Swedbank, SEB utt., vadība," tā Z. Vaikulis. Viņš mierina, ka šobrīd riska prēmijas visā pasaulē ir ļoti zemas, tāpēc arī atšķirība starp aizdevuma procenta lielumu dažādu reitingu emitentiem ir maza. Piem., BBB reitinga obligāciju ienesīgums ir tikai par 0.1%punktu augstāks kā A reitinga obligācijām. Vēl zināmu riska prēmiju varētu prasīt par negatīvo tendenci, tomēr formāli vienas reitinga pakāpes zaudēšanai kredītus būtiski nevajadzētu sadārdzināt. Lielāka atšķirība veidojas, ka reitings tiek pazemināts no "investīciju" uz "spekulatīvu" (BB+ un zemāk) - tad nāktu klāt vismaz 1% punkts, tā Z. Vaikulis.
Apsver jauna nodokļa ieviešanu
Valdība ir gatava īstenot pasākumus inflācijas un augstā iekšzemes pieprasījuma samazināšanai.
Tā, piemēram, Ministru kabinets ir gatavs ieviest jaunus nodokļus nekustamo īpašumu tirgus dalībniekiem. To, komentējot starptautiskās kredītreitingu aģentūras Standard & Poor's Latvijai noteikto kredītreitinga negatīvo nākotnes vērtējumu, Db atzina amatpersonas.
Vērtējumam piekrīt
Ministru prezidentu Aigaru Kalvīti negatīvais nākotnes vērtējums nepārsteidzot - tas esot uzskatāms par brīdinājumu par Latvijas ekonomikas pārkaršanas draudiem, taču valdība gatavojoties veikt vairākus pasākumus šo draudu mazināšanai.
Finanšu ministrija (FM) uzsver: "Latvijas valdība makroekonomiskās situācijas stabilizēšanu un inflācijas draudu mazināšanu ir izvirzījusi par prioritāru uzdevumu un tuvākajā laikā pēc detalizētas analīzes veikšanas plāno spert stingrus soļus sabalansētas valsts ekonomiskās attīstības veicināšanai."
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Kārlis Leiškalns pēc tikšanās ar Latvijas Bankas vadību Db atzina, ka Standard & Poor's vērtējumu uzskata par objektīvu. "Zināmā mērā tas ir pat pozitīvs, jo liks sarosīties gan bankām, gan ekonomiskās politikas veidotājiem, lai mazinātu ekonomikas pārkaršanas riskus, jo īpaši nekustamo īpašumu tirgū," tā K. Leiškalns.
Draud jauns nodoklis
Finanšu ministra Oskara Spurdziņa vadītā darba grupa, kas analizē iespējas samazināt inflāciju Latvijā, līdz 1. martam izstrādāšot un iesniegšot valdībā priekšlikumus konkrētu pasākumu veikšanai, lai stabilizētu makroekonomisko situāciju. FM konkrētus pretinflācijas pasākumus pagaidām neatklāj, konkrētāks ir premjers A. Kalvītis. "Tiks maksimāli ierobežots valsts budžeta deficīts, gada beigās tuvojoties bezdeficīta budžetam," sola premjers. Viņš uzsvēra, ka 2007. gada valsts budžeta grozījumos papildu līdzekļi tiks piešķirti tikai "akūtākajām nepieciešamībām", lai samazinātu valsts tēriņu pārsvaru pār ieņēmumiem.
"Lai bremzētu iekšējo patēriņu, ko veicina privātas bankas, burtiski sviežot pakaļ patērētājiem lētus kredītus, varētu tikt ieviesti jauni nodokļi, " tā premjers, gan neprecizējot, kādus tieši nodokļus valdība plāno ieviest.Vēl atklātāks ir K. Leiškalns, kurš Db atzina, ka ar Latvijas Banku ir pārrunāta iespēja pārskatīt nodokļu politiku nekustamo īpašumu jomā, ieviešot jaunu nodokli, ar kuru tiktu aplikti spekulatīvie nekustamo īpašumu darījumi. "Bez valdības un Saeimas politiskās izšķiršanās to, protams, izdarīt nevarēs," piebilst Budžeta komisijas vadītājs.
Db jau vairākkārt vēstījis, ka pretinflācijas plāna sagatavošanai ir izveidota īpaša darba grupa, kurā darbojas Latvijas Bankas, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Ekonomikas ministrijas, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāvji.