Šangpu ciematā Ķīnas dienvidu daļā vietējie zemnieki pieprasa demokrātiskas vēlēšanas, un, lai panāktu savu, ciema iedzīvotāji izveidojuši barikādes no akmens un stieplēm, kā arī aizsprostojuši ceļu ar izdemolētām un aizdedzinātam automašīnām, vēsta ārvalstu mediji.
Nemieri norisinās jau otro nedēļu, un Ķīnas zemnieku dusmas vietējās amatpersonas izpelnījušās rūpnīcas būvdarbu dēļ. Ražotni paredzēts izbūvēt uz zemes, ko līdz šim zemnieki izmantoja lauksaimniecībai.
Zemnieku nemieri ir jau otrā šāda veida «sacelšanās» Guanduna provincē pēdējo 15 mēnešu laikā, un šī epizode norāda uz tādām problēmām kā politiskās atbildības trūkums un juridisku normu neievērošana, ziņo NRT.
Šangpu ir ciematiņš, ko ieskauj zemkopības zemes, banānu audzes un palmu koki. Fermeri te vēl joprojām strādā, izmantojot roku darbu.
Kādu dienu ciemā esot ieradušies «bandīti», kas uzbrukuši vietējiem fermeriem, stāsta 60 gadus vecais ciemata iedzīvotājs Lī, kuram uzbrucēji, kas, pēc vietējo teiktā, ieradušies, lai «lauztu valdošo opozīciju pret jaunās ražotnes būvi», viņam ar kapli esot salauzuši celi. Vietējie pašaizsardzības nolūkos sāka apmētāt iebraucējus ar akmeņiem, tāpat viņi aizdedzinājuši «bandītu» automašīnas un bloķējuši ceļus.
Kā stāsta ciema vadītājs Lī Baoju (Li Baoyu), lauksaimniecības zemi valdība pārdevusi kādam vietējam attīstītājam, un sakarā ar šo darījumu vietējie it kā esot parakstījuši kādu līgumu, kurā viņi piekrīt zemes pārdošanai, par to saņemot kompensāciju. Savukārt fermeri apgalvo, ka viņi «nekad nav redzējuši» šādu līgumu un negrasās pamest ciemu.
Vietējie notikušajā vaino nevis Ķīnas centrālo valdību, bet pašvaldības amatpersonas.
Db.lv jau informēja, ka Ķīna pēdējos gados realizējusi vērienīgus būvniecības projektus, lai uzturētu savas ekonomikas izaugsmes tempus. Tā rezultātā visā valsts teritorijā atrodamas nesen uzbūvētas, bet tukšas un neapdzīvotas mājas, rajoni un pat pilsētas.
Savukārt Ķīnas ekonomikai kopumā šogad paredzēta izaugsme 7,5% apmērā. Pērn pasaules otras lielākās ekonomikas pieaugums bija 7,8% apmērā, kas ir zemākais rādītājs pēdējo 13 gadu laikā.