Dzīvot ir labi, bet labi dzīvot - vēl labāk… To mums vēsta krievu kino klasika, turklāt runa ir par filmu, kas uzņemta pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Taču tajā paustā atziņa joprojām ir dzīva Latvijas valsts aparātā.
Proti, Valsts kanceleja ir izstrādājusi noteikumu projektu, kas paredz savulaik premjera Ivara Godmaņa (LPP/LC) aizliegto valsts aparāta iestāžu ballīšu un citu tamlīdzīgu korporatīvo pasākumu rīkošanas, atjaunošanu. Godmanis minēto rīkojumu parakstīja, ņemot vērā, ka valstij naudas nav, un tas bija laiks, kad mūsu valdība ar izstieptu roku devās pie SVF, Eiropas Komisijas un citiem starptautiskajiem aizdevējiem.
Šobrīd Valsts kanceleja acīm redzami uzskata, ka ekonomiskās problēmas Latvijā ir beigušās, un ballēties par nodokļu maksātāju naudu atkal var uz nebēdu. Droši vien tādā veidā ir paredzēts saliedēt štata darbiniekus ar ministriju dažādu ārpakalpojumu sniedzējiem, kuru darbs valsts iestādēm izmaksā vēl dārgāk nekā štatā strādājošie.
Šajā sakarā DB atļaujas Valsts kancelejai sniegt nelielu uzziņas materiālu - šā gada valsts budžets jau ir konsolidēts par vairāk nekā 200 milj. Ls, un valdība joprojām izmisīgi domā, kā lai to konsolidē vēl par 50 milj. Ls. Lai to paveiktu, tiek apspriesta sociālo garantiju samazināšanas iespēja, peļņas izņemšana no valsts kapitālsabiedrībām utt. Nenoliedzami skumīgi, bet tāda nu ir realitāte.
Protams, jau pērnā gada nogalē daļa privātuzņēmumu pēc zināma pārtraukuma atļāvās rīkot korporatīvās Ziemassvētku ballītes. Un tas nav nekas peļams vismaz divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, šādu soli pārsvarā spēra kompānijas, kas strādā ar peļņu. Tātad runa ir par sabiedrībām, kam nauda ir. Otrkārt, privātuzņēmējs ar savu naudu var rīkoties pēc saviem ieskatiem. Savukārt valsts sektoram naudas nav, jo pretējā gadījumā taču nevajadzētu realizēt tik drakoniskus konsolidācijas pasākumus. Turklāt to pašu naudu, kas valsts aparātam tomēr ir, patiesībā ir sametuši nodokļu maksātāji. Tādējādi Valsts kanceleja šobrīd ir gatava realizēt tādas ģimenes modeli, ko sauc pa sociāli nelabvēlīgu. Respektīvi, runa ir par situāciju, kad naudas maizei un samaksai par elektroenerģiju un gāzi trūkst, bet ģimenes tēvs dodas pie kaimiņa, lai aizņemtos piecīti, ko vakarā noplītēt. Arī valsts aparāts, kā redzams, ir gatavs algot vakara vadītāju, nomāt naktsmītnes utt., šim mērķim tērējot aizlienētu naudu. Izklaidēties, protams, gribas visiem, bet ne visi to var atļauties. Vēl nesen Latvijas Banka skaidri paziņoja, ka mūsu valsts ik dienu tērē 2 milj. Ls nenopelnītas naudas.
Cerams, ka, izvērtējot šo jautājumu Ministru kabineta sēdē, valdība kaut uz mirkli atteiksies no mūžam skandētās domas, ka ekonomikas lejupslīde beigusies un nu tikai sāksies zelta dzīve. Uzsaukt valsts aparātam ballītes un cita veida naudas notrallināšanas pasākumus nodokļu maksātāji joprojām nevar (un, taisnību sakot, arī negrib) atļauties.