http://www.db.lv/uploads/ck/images/Clipboard02(340).jpg
Latvijas ekonomikai pēdējo gadu laikā ir nemainīga kāda būtiska iezīme - ar zināmu regularitāti sākas noteikti procesi, par kuru patieso būtību, kā arī gaidāmo nākotni nav ne mazākās skaidrības. Šobrīd, kā mēdz teikt, dienas kārtībā, ir Latvijas Krājbanka (LKB), attiecībā uz kuras darbību Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir noteikusi naudas izņemšanas ierobežojumu.
Iemesls tam ir vienkāršs - Lietuvas valdība faktiski ir nacionalizējusi LKB māteskompāniju Snoras bankas, kuras lielākais īpašnieks ir nu jau bēdīgi slavenais Krievijas miljardieris Vladimirs Antonovs.
Var teikt, ka FKTK šoreiz ir pieņēmusi nepopulāru, bet pareizu lēmumu. Proti, joprojām nauda ir pieejama visiem, kam LKB ir algas konti, lai veiktu ikdienas maksājumus, taču ir novērsta situācija, kad lielie noguldītāji varētu doties uz banku, lai vienkārši izgrābtu savu naudu, tādējādi novedot šo uzņēmumu līdz letālam iznākumam. Tajā pašā laikā nav gan skaidrs, kāpēc Ivara Godmaņa valdība nevarēja dot rīkojumu tam pašam FKTK par identiska lēmuma pieņemšanu pirms trīs gadiem, kad Latvijas valdība pārņēma Parex banku, bet gan pagaidīja, kamēr visi, kam vien nebija slinkums, izgrāba savu naudiņu, tādējādi apgrūtinot šā uzņēmuma glābšanu. Gribētos ticēt, ka Parex gadījumā runa bija par pieredzes trūkumu, un apjukumu, ka šādās situācijās rīkoties, nevis labi izplānotu shēmu, kā palīdzēt noteiktām personām savākt savu naudiņu.
Nenoliedzami šobrīd būtiskākais jautājums ir par to, kas un kā notiks ar LKB. Visticamāk gan, ka LKB uzdevums ir bijis darboties neatkarīgi no Snoras un Antonova ar galveno mērķi - gūt peļņu, no kuras atskaitīt zināmus procentus īpašniekiem. Tādā gadījumā taisnība varētu izrādīties tiem ekspertiem, kuri prognozē, ka LKB varētu tikt pārdota kādai citai Latvijā jau strādājošai bankai. Jāņem vērā, ka LKB mūsu valstī ir ļoti labi atpazīstams zīmols, un liela daļa Latvijas iedzīvotāju līdz Snoras epopejas sākumam, domājams, pat nenojauta, ka banka, kuras nosaukumā ir jēdziens «Latvija», nemaz nepieder vietējam kapitālam.
Tādējādi izskatās, ka Parex liktenis LKB nedraud, un pozitīvi ir arī tas, ka iedzīvotāju rindas pie LKB bankomātiem vēl nav manītas. Nedaudz mulsinoši šajā gadījumā gan ir tas, ka problemātiskā situācija saistībā ar abām minētajām bankām sabiedrībai kļuva zināma jau pagājušās nedēļas vidū, bet attiecībā uz LKB no tās īpašnieku vai vadītāju puses līdz pat vakarvakaram tā arī nebija skaidra paziņojuma par situāciju uzņēmumā. Tādējādi skaidrs šajā gadījumā ir vien tas, ka visa šā pasākuma atslēgas figūru - Antonovu biznesa likstas nebeidz vajāt: vispirms tika piedzīvoti pietiekami lieli zaudējumi saistībā ar autobūves kompāniju SAAB, tad - sarežģījumi ar aviokompāniju airBaltic, tagad - problēmas ar Snoras. Katrā ziņā tā vien izskatās, ka taisnība būs apgalvojumiem, ka Antonova ēra Latvijas banku biznesā piedzīvo savu norietu. Jācer, ka tas nebūs jauns sitiens pa jau tāpat nestabilo Latvijas ekonomiku.