Notikumi pēdējā laika Latvijas politiskajā dzīvē liek aizdomāties par to, cik lielā mērā tā ir stabila. Runa ir par atklāto nesmukumu ar saviesīgu zemeņu tortes ēšanu par godu e-lietu ministres Inas Gudeles jubilejai, kam sekoja arī viņas demisija.
Protams, pozitīvi ir tas, ka nu arī Latvijā amatpersonas uzskata par nepieciešamu atkāpties pēc šādiem skandāliem, nevis gaida, kad premjers izsauks uz tepiķa vai arī visi pārējie koalīcijas partneri piedraud ar valdības krišanu.
Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka politikā ar godaprātu, kauna izjūtu, sirdsapziņas mokām un tamlīdzīgiem jēdzieniem faktiski nav nekāda sakara, tāpēc neatbildēts paliek jautājums - kam tas viss bija vajadzīgs?! Gudeles jubileja netika svinēta pirms mēneša vai diviem, bet gan īstajā zemeņu laikā - pērnā gada vasarā.
Tas nozīmē, ka arī valstij piederošie aptuveni 800 lati tika notērēti tad, un panaivi būtu iedomāties, ka viņas nelabvēļi to uzzināja tikai vairāk nekā pusgadu vēlāk. Vairāk gan izskatās, ka ir turēta svece zem pūra, gaidot, kad pienāks īstais brīdis to izvilkt laukā. Un te rodas nākamais jautājums - kāpēc «īstais brīdis» ir pienācis tieši tagad? Iespējamie varianti šeit ir dažādi. Pirmkārt, jāatceras, ka Gudeles pārstāvētā ZZS ir nemierā ar cita koalīcijas partnera Tautas partijas (TP) izloloto novadu reformu. Pieturoties pie šīs tēzes, notikušo varētu uzskatīt par savdabīgu TP sveicienu ZZS, tādējādi norādot, ka ne jau ar to vien var beigties šāda brīvdomāšana. Bet, otrkārt, nedrīkst neņemt vērā visai bieži izskanējušos pieņēmumus, ka Ivara Godmaņa valdība varētu nenoturēties līdz šā gada beigām. Šīm runām par iemeslu kalpojot Godmaņa pārāk liela patstāvība, pieņemot dažādus būtiskus lēmumus, kas savukārt diez ko varētu nepatikt pārējiem koalīcijas partneriem.
Taču tikpat labi notikušā pamatā varētu būt Gudeles iespējamās nesaskaņas ar kādu citu valdības ministru par e-paraksta ieviešanas kārtību. Kā redzams, iespējamo iemeslu notikušajam ir vairāk nekā vajag, taču jebkurā gadījumā ne jau viena kūka te ir pie vainas.
Savukārt paradokss šīs lietas sakarā slēpjas apstāklī, ka demisionējusi Gudele ir tāpēc, ka viņai ir bijusi saistība ar valsts naudas izšķērdēšanu, bet atkāpjoties viņai vēl pienākas kompensācija 5800 latu apmērā. Lieki piebilst, ka privātajā biznesā kas tāds noteikti nebūtu iespējams.