Noslēdzoties pašvaldību vēlēšanām Latvijā, parasti ir vērojams viens un tas pats process — katrā no tām uzvarētāji apsēžas pie viena galda, izrunā visu, kas uz sirds, sadala amatus un ietekmes sfēras, lai pēc tam četrus gadus vairāk vai mazāk veiksmīgi varētu strādāt.
Protams, ir gadījumi, kad vienā otrā pašvaldībā aptuveni sasaukuma vidū intereses mainās, bet tad ātri vien notiek koalīcijas pārgrupēšanās, jauna mēra iecelšana, un darbs var atkal turpināties. Izņēmums ir Jūrmala… Šai kūrortpilsētai ar vadību nav veicies faktiski jau kopš Latvijas valsts atjaunošanas, bet pagājušajā gadā notikušajās pašvaldību vēlēšanās jūrmalnieki ir kļūdījušies tik fundamentāli kā vēl nekad.
Vispirms, pat nenostrādājot vienu gadu, Jūrmalas deputāti saprata, ka esošais mērs Raimonds Munkevics nav gana labs (tas lielā mērā sakrita ar brīdi, kad KNAB nolēma viņam uzlikt rokudzelžus un aizvest līdz cietumam), un viņu nomainīja pret pašreizējo priekšsēdētāju Romualdu Ražuku. Šķiet, problēma atrisināta, sāpošais zobs izrauts un nu var normāli strādāt tālāk. Bet kas to deva — trīs mēnešus vēlāk daļa deputātu nonāca pie atklāsmes, ka Ražuka rokās ir pārāk daudz varas un tāpēc jāpalielina viņa vietnieku skaits.
Ņemot vērā nepārtrauktās varas pārdales, mainīšanos ar krēsliem utt., rodas jautājums pēc būtības — kurā brīdī tur ievēlētie deputāti gatavojas strādāt? Iespējams, tas skanēs sasodīti naivi, tomēr jūrmalnieki šos cilvēkus domē ir ievēlējuši tāpēc, lai viņi risinātu ar pilsētas attīstību saistītus jautājumus, veicinātu Jūrmalas kā kūrortpilsētas atpazīstamību, rūpētos par iedzīvotāju labklājību un veiktu citas tamlīdzīgas funkcijas. Taču vienīgais, ko Jūrmalas domē esošie politiķi vairāk nekā gada laikā paspējuši nodemonstrēt, ir tas, ka šis sasakums ir visnotaļ mazspējīgs. Varbūt arī visiem tur esošajiem 15 deputātiem ir ļoti noteikta apņemšanās četru gadu laikā kaut vai mēnesi pasēdēt mēra krēslā. Kaut gan vairāk izskatās, ka vismaz daļa domnieku nespēj vien izskaitļot, kā nodrošināt sev pēc iespējas lielāku varu, kontroli pilsētā.
Redzot to haosu, kas jau ilgstoši valda Latvijas slavenākajā kūrortpilsētā, nākas secināt, ka vietējie politiķi acīm redzami nav spējīgi pārvaldīt šo pašvaldību. Nav izslēgts, ka Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai vajadzētu apsvērt iespēju pašreizējo Jūrmalas domes sastāvu vienkārši atlaist. Savulaik šāds process tika veikts Ķekavas pašvaldībā un nevarētu teikt, ka pilsētai no tā būtu bijis kāds ļaunums. Vienkārši nav izslēgts, ka jau pēc trīs četriem mēnešiem astoņi vai deviņi Jūrmalas domes deputāti neizdomās, ka tās vadībā ir nepieciešamas vēl kādas izmaiņas, jo kādam ļoti gribas vēl kaut ko pakontrolēt. Vienkārši sakot, jau sen ir pienācis laiks strādāt, nevis vērpt intrigas un dalīt ietekmes sfēras, neradot no tā pilnīgi nekādu pievienoto vērtību pašai pilsētai, tās iedzīvotājiem. Ja konkrētie cilvēki to nespēj darīt, tad jābeidz ākstīties un jāļauj strādāt tiem, kas to grib un var.