Grozīt vai negrozīt kārtējo reizi Satversmi - tas, šķiet, vairs pat nav dienas kārtības jautājums. Šobrīd faktiski tiek runāts vien par to, kā grozīt.
Visai ievērības cienīgs šajā jomā ir savdabīgais duelis starp Valsts prezidentu Valdi Zatleru un Tautas partiju (TP).
Ar Zatlera (vai viņa padomnieku) sagatavoto variantu vairāk vai mazāk viss ir skaidrs - tas paredz prezidentam tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu. Interesantāks un kaut kādā ziņā pat piedauzīgāks ir TP grozījumu projekts, kuru, ja var ticēt oranžajiem, nu jau atbalstot lielākā pašreizējā parlamenta daļa. Proti, Saeimai tiek paredzētas tiesības ar 2/3 deputātu atbalstu saīsināt tās darbības termiņu jeb pašatlaisties.
Uzreiz jāteic, ka šī ideja izskatās tikai un vienīgi pēc kārtējā politiskā ieroča, no kura labums varētu atlekt tikai un vienīgi politiskajām partijām, to ideju realizēšanai, bet ne sabiedrībai vai valstij kopumā.
Respektīvi, ja politiķi kādā brīdī sāk nepatikt viens otram, pēkšņi vairs nevar sabīdīt kādu ekonomiskas dabas jautājumu tā, kā kādam gribas, tiek noorganizēta pašatlaišanās ar cerību, ka nākamajā sasaukumā būs pavisam cita matemātika. Un šādi māžoties varētu kaut vai reizi gadā un kaut tūlīt.
Taču tie politiķi, kuri atbalsta šādu pieeju, diez ko nav ņēmuši vērā kādu ļoti būtisku aspektu... Ne jau viņi paši sevi ir iecēluši Saeimas deputāta amatā. To arī nedara ne, piemēram, premjers, ne Valsts prezidents. Atbilstoši Satversmei Saeimu ievēl Latvijas tauta, un šo punktu kaut kā vēl nevienam nav ienācis prātā atcelt. Citiem vārdiem sakot, ja reiz tauta ir attiecīgās 100 gudrās galvas Jēkaba ielas namā ievēlējusi, tad lai četrus gadus tās arī šīs tautas labā strādā, nevis to vien dara kā domā - būtu man tagad izdevīgi pašatlaisties vai nebūtu?!
Turklāt, kā rāda jau vairāku gadu pieredze, nemaz tik ļoti grūti tajā Saeimā sēdēt nav, jo reāli vienīgais darbs, kas deputātiem ir jāveic - atbilstoši koalīcijā sarunātajam, jānospiež attiecīgā poga par Ministru kabinetā pieņemtiem lēmumiem.
Plus vēl: ja kādam tas tomēr šķiet pārāk nogurdinoši un sarežģīti, tad arī pašreiz patiesībā pastāv pilnīgi reāla pašatlaišanās iespēja - atliek vien nolikt savu deputāta mandātu un ļaut, lai vietā nāk nākamais, atbilstoši vēlēšanu sarakstam.