Swedbank akcionāri izvērtēs, vai neatgūt banku vadītājiem izmaksātās pietiekami lielās prēmijas. Šāda ziņa īsi pirms svētkiem pāršalca Latviju, izraisot pietiekami lielu rezonansi. Protams, būs interesanti pavērot, kā šīs bankas akcionāriem tas izdosies, un kāda būs attiecīgo meitas kompāniju bosu reakcija, taču pati ideja vien ir aizdomāšanās vērta.
No vienas puses, var teikt, ka, mainoties ekonomiskajai situācijai, prognozēm par nākotni, uzņēmuma stabilitātes līmenim utt., var mainīties arī tā vadības attieksme pret dažādiem bonusiem, tostarp prēmijām, taču diez vai šādus jauninājumus var ieviest ar atpakaļejošu datumu (viss, protams, ir atkarīgs no līgumos atrunātā un Latvijā ir bijuši precedenti attiesāt šādus līdzekļus). Nekas nebūtu iebilstams pret prēmiju un dividenžu izmaksu tādu kompāniju menedžmentam, kas īpašniekiem nodrošinājis gana pieklājīgu peļņu. Piemēram, 2007. gadā vēl toreizējā Hansabanka saviem skandināvu akcionāriem dividendēs izmaksājusi vairāk nekā 101 miljonu latu. No otras puses, šķiet, jebkura uzņēmuma īpašnieks atzīs, ka šobrīd tāda rīcība būtu pietiekami lieka greznība.
Savas pretenzijas par minēto prēmiju ir izteikusi apdrošināšanas kompānija Folksam — uzņēmums, kurš par Swedbank akcionāru kļuva brīdī, kad bankas cits akcionārs nevarēja nokārtot savas parādsaistības, par to pretim saņemot vēl aptuveni 45 milj. Swedbank akciju. Ir skaidras Folksam rūpes, jo, samazinoties akciju vērtībai, mazinās arī ieguldījumu vērtība. Starp citu jāteic, ka Swedbank nebūt nav vienīgā banka, uz kuru var attiecināt šo jautājumu. Finanšu institūcijas ne vien Skandināvijā, bet arī citviet pasaulē šai ziņā ir grēkojušas: neraugoties uz to, ka viena no pasaules lielākajām bankām UBS pērn bija strādājusi ar vairāku miljardu eiro zaudējumiem, tomēr tas neatturēja uzņēmuma vadību prēmijās sev izmaksāt vairāk nekā miljardu eiro. Vai gadījumā ar finanšu krīzes skarto apdrošinātāju AIG, kas izvērtās par vienu no lielākajiem skandāliem ASV, kam pievērsta milzu uzmanība, jo AIG vadība sev un vadošajiem darbiniekiem 2008. gada beigās izmaksāja bonusus un piemaksas 165 miljonu ASV dolāru apmērā, lai arī kompānija bija tuvu bankrotam, un to izglāba vien valsts iejaukšanās un miljardiem dolāru liela palīdzības programma. Šai gadījumā ASV tika izdots likums un tiek cerēts atgūt šo naudu.
Vēl jau Latvijā strādā nesen kā valsts īpašumā nonākusī Parex banka. Arī tās sakarā var paprasīt, kā gan varēja sanākt, ka tās savulaik lielākie īpašnieki V. Kargins un V. Krasovickis varēja izmaksāt sev dividendes 8 milj. Ls apmērā (Krasovicka k-ga apgalvojums intervijā Dienai), abi dzīvo greznās villās, un vienmēr ir braukuši ar prestižiem auto, bet valstij ne tikai nācās atpirkt no viņiem banku par 2 Ls, bet pēc tam tajā iegrūst vēl vairāk nekā 800 miljonus latu?! Un vēl… Ja tiešām Swedbank akcionāriem izdosies atkarot iepriekš izmaksātās prēmijas, tas būs interesants precedents. Mūsu valstij tādā gadījumā ļoti svētīgi būtu burtiski uz pāris mēnešiem nolīgt Folksam menedžerus, dodot viņiem uzdevumu — atsist pēdējo gadu laikā dāsni izmaksātās prēmijas Latvijas amatpersonām.