Pēc pārrunām ar Latvijas premjeru Valdi Dombrovski (JL) ES ekonomikas un monetāro lietu komisārs Hoakins Almunja paziņojis, ka personīgi ieradīšoties Latvijā. Visai pārsteidzošs šāds pavērsiens ir kaut vai tāpēc, ka varētu šķist teju vai pašsaprotami — kāda gan jēga cilvēkam braukt uz valsti, ar kuras valdības vadītāju viņš nupat kā visu būtu izrunājis.
Šādam solim varētu būt vairāki izskaidrojumi. Pirmkārt, nav izslēgts, ka Almunja ir iecerējis apmeklēt ja ne visas ES valstis, tad vismaz tās, kas ir iemanījušās lūgt starptautisko finansiālo palīdzību, pašām netiekot galā ar savām problēmām.
Taču otrkārt… Jāatceras, ka pēdējā laikā Latvijā ir bijuši dažādi notikumi, kas Eiropas Komisijai kā lielākajam mūsu naudas aizdevējam varētu diez ko nepatikt. Vispirms izskanēja dažādas versijas par to, ka Dombrovska valdība varētu arī nenoturēties līdz sev atvēlētā termiņa beigām. Jau tobrīd tieši no Almunjas biroja puses atskanēja mājieni, ka valdības krīzes gadījumā Latvija turpmākos naudas pārskaitījumus varētu arī nesaņemt. Faktiski tikai mirkli vēlāk Saeimas deputāti pauda noraidošu attieksmi pret Finanšu ministrijas ieplānoto mājokļa nodokli, ar kura palīdzību budžetā nākamgad bija paredzēts iekasēt ap 90 miljoniem latu.
Šaubu nav, ka tas viss aizdevējiem varētu nepatikt, jo, iespējams, tādējādi rodas nobīdes no tā scenārija, kāds ir iecerēts attiecībā uz turpmākajiem notikumiem mūsu valstī. Līdz ar to nav izslēgts, ka Almunjas vizītes mērķis Latvijā ir sīki un precīzi izskaidrot mūsu politiķiem, ka ne jau no vietējo politisko partiju nostājas un tamlīdzīgiem faktoriem ir atkarīgi mūsu likumdevēja pieņemtie lēmumi. Vai nu Dombrovska stāstītais viņu nav pārliecinājis, vai arī komisārs ir dzirdējis vaimanas par to, cik lielā mērā Latvijā ir pretspars iecerētajām pārmaiņām.
Izskatās, ka loģika šeit ir gaužām skaudra un vienkārša: vai nu Saeima un valdība pieņem tādus lēmumus, kādus tos vēlas redzēt Eiropas Komisija, Starptautiskais valūtas fonds un pārējie aizdevēji, vai arī naudas mums vairāk nebūs, kā arī tiks «piegriezts skābeklis» vienā otrā citā būtiskā jautājumā. Citiem vārdiem sakot, ne jau Latvijā dzīvo patiesie lēmumu pieņēmēji par mūsu valsts dzīvi.
Tādējādi nav izslēgts, ka mūsu pagājušās nedēļas prieki par mājokļa nodokļa ieviešanas tālāku nevirzīšanu Saeimā ir bijuši pāragri, un jau drīzumā deputāti pie tā varētu atgriezties. Zīmīgs ir faktors, ka nupat ir sācies intensīvs darbs pie nākamā gada valsts budžeta, un tas nozīmē, ka jau salīdzinoši drīz mēs varētu uzzināt, kādus nodokļu sloga palielinājumus un kādus tēriņu samazinājumus mūsu valdība aizdevējiem īsti ir apsolījusi. Nav mazsvarīgi arī tas, ka šajā kontekstā ir izskanējusi arī varbūtība, ka varētu tikt celts pievienotās vērtības nodoklis, kā arī ieviests viens otrs jauns maksājums.
Respektīvi, turpinās eksperiments ar nosaukumu «Vai var izdzīvot valsts, bezierunu kārtā pildot starptautisko aizdevēju prasības?».