Andra Ozola jau 11 gadus vadītā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) atrodas Ekonomikas ministrijas (EM) pakļautībā. Apstiprinot jauno valdību, pašreizējo ekonomikas ministru Vjačeslavu Dombrovski (RP) amatā nomainītu A. Ozola sieva Dana Reizniece-Ozola (ZZS), piektdien raksta laikraksts Diena.
Interešu konflikta riski pastāv, bet no tiem topošajai ekonomikas ministrei būs jāizvairās. Tāds ir galvenais secinājums, aptaujājot iesaistītās personas, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) speciālistus. Likums šādā situācijā paredz īpašu uzmanību, tomēr pārkāpumu tajā neuzrāda.
Par iespējamo interešu konfliktu paklusām tika runāts vēl pirms D. Reizniece-Ozola tika oficiāli izvirzīta ministra krēslam. Lai izvairītos no neobjektivitātes riskiem, topošās un arī pašreizējās valdības vadītāja Laimdota Straujuma (Vienotība) pieļāva, ka lēmumus attiecībā uz LIAA vadītāju varētu pieņemt viņa. Šāda vienošanās bija viens no galvenajiem priekšnosacījumiem, lai D. Reizniecei-Ozolai atvēlētu šo posteni. Vēlāk gan neoficiāli izskanēja runas, ka pilnībā varētu tikt mainīta LIAA pakļautības iestāde, tomēr tās izrādījās tikai baumas.
A. Ozols Dienai uzsver, ka pārraudzība mainīta netiks un LIAA nekādas administratīvas izmaiņas nenotikšot. «Tad, kad būs jāpieņem lēmumi par mani, kas parasti ir reizi četros gados, risks par interešu konfliktu varētu parādīties. Ņemot vērā šo situāciju, lēmums par manu pilnvaru turpināšanu būs jāpieņem premjerei,» skaidro A. Ozols un piebilst, «varētu pārmest, ja sieva mani būtu iekārtojusi darbā, bet es taču jau 11 gadus esmu LIAA vadītājs. Turklāt pēdējie līgumi par manām pilnvarām ir noslēgti nesen - Vjačeslava Dombrovska laikā. Šiem pārmetumiem nav loģikas.» LIAA vadītājs vēl uzsver, ka valsts pārvaldē dažādos līmeņos «šādu piemēru ir simtiem».
Analizējot šo situāciju, Valsts kancelejas pārstāve Solveiga Līce Dienai norāda, ka interešu konflikta risks ir iespējams, jo ministrei attiecībā uz tās pakļautībā esošo iestādes vadītāju būs jāpieņem lēmumi, kas var ietekmēt radinieka personiskās vai mantiskās intereses. Tajā pašā laikā likums paredz, ka ministre var uzdot citai amatpersonai izvērtēt jautājumu un pieņemt lēmumu. «Tomēr svarīgi saprast, cik bieži būs šādi gadījumi, lai tas nekļūtu par kavēkli efektīvai iestādes darbībai,» viņa piebilst.
Visu rakstu Uz robežas ar interešu konfliktu lasiet piektdienas, 31. oktobra, laikrakstā Diena (6. lpp.)!