emDB/em akcija: vēlas uzlabot augstskolu eksportspējuŠobrīd valsts līmenī tiek risināts jautājums, kā novērst administratīvos un juridiskos šķēršļus trešo valstu studentu piesaistei Latvijā. Db akcijas ‘’Meklējam miljonus budžetam’’, kuru laikraksts rīko kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, ietvaros saņēmusi ierosinājumu, ka papildu naudu varētu iegūt, augstākās izglītības tirgu plašāk atverot ārvalstu studentiem un atvieglojot iebraukšanas un uzturēšanās atļauju saņemšanas prasības. Pieņemot, ka 25 % no visiem studentiem būtu no ārzemēm (ap 30 000) un katrs no viņiem gadā maksātu 3000 Ls par studijām un 2000 Ls par dzīves vietu un uzturu, Latvijas ekonomika iegūtu ap 150 milj. Ls gadā, aprēķinājis uzņēmējs.
IZM Eiropas lietu departamenta direktore Gunta Arāja stāsta, ka IZM pēdējo gadu laikā veikusi konkrētus pasākumus, lai uzlabotu Latvijas augstskolu eksportspēju uz citām valstīm un piesaistītu ārvalstu studentus mūsu augstskolām. IZM iesaistījusies ES iniciatīvā par augstākās izglītības izstādēm Āzijā, ir bijušas izstādes, piemēram, Indijā, Filipīnās, Malaizijā, Taizemē, Ķīnā. Izstāžu rīkošana iespējama arī Krievijā uz Brazīlijā. IZM ir izstrādājusi līgumu par savstarpējo diplomu atzīšanu ar Ķīnas Tautas Republiku – tas ir būtisks priekšnoteikums, lai šīs valsts studenti pēc studijām Latvijā saņemtu adekvātu novērtējumu iegūtajai izglītībai un otrādi.
Kā norāda IZM Augstākās izglītības departamenta direktora vietnieks Anatolijs Melnis, lielākais ieguvums no ārvalstu studentiem Latvijā nebūs ienākumu apjoms, jo tas tomēr būs salīdzinoši neliels, bet gan studiju vides dažādošanās. Otrs būtisks ieguvums tuvākā vai tālākā nākotnē varētu būt iespēja piesaistīt labākos speciālistus pēc augstskolas pabeigšanas Latvijas darbaspēka problēmu risināšanā.
Pēc IZM datiem, studentu kopskaits Latvijā 2008./2009. akadēmiskajā gadā ir 125 000. No tiem ārvalstu studentu skaits – 1500 jeb 1,2%. Studiju maksa gadā ir 1500 – 5000 Ls. Pārsvarā ārvalstu studenti izvēlas bakalaura studijas un pamatā studē sociālās zinātnes, medicīnu, inženierzinātnes.
Ņemot vērā demogrāfisko situāciju, IZM prognozē, ka 2018.gadā Latvijā būs apmēram 80 – 90 tūkst. studējošo vai 65 – 70% no esošā skaita.