DnB NORD Latvijas barometra pētījums, kurā jau vairāk nekā trīs gadus ik mēnesi analizējam iedzīvotāju noskaņojumu attiecībā pret valstī notiekošo, šomēnes neuzrāda būtiskas izmaiņas iedzīvotāju uztverē, tomēr jāņem vērā, ka aptauja veikta pirms Valsts prezidenta Valda Zatlera paziņojuma par 10. Saeimas atlaišanu un citiem sekojošiem notikumiem.
Tomēr pētījuma otrajā daļā paustie viedokļi par to, kāpēc vairums iedzīvotāju patlaban Latvijā notiekošo vērtē kritiski, liek secināt, ka jūnija pētījuma rezultāti varētu būt gana spilgti.
Vairāki jaunākā pētījuma rādītāji ir nedaudz uzlabojušies, tomēr grūti spriest, vai tas iezīmē jaunu tendenci – iedzīvotāju apmierinātības pieaugumu – vai tikai nelielas svārstības, kopumā saglabājoties esošajam zemajam apmierinātības līmenim.
Analizējot tendences ilgstošā periodā, arī jāsecina, ka pēdējos gados izmaiņas vieglāk skaidrojamas ar politiskiem vai cita rakstura notikumiem (nodokļu izmaiņām, valdības maiņu u.tml.) un reakciju uz tām, nevis ar sezonālām pārmaiņām.
Interesanti, kas notiks ar sabiedrības attieksmi pret procesiem valstī pēc līdzšinējā Valsts prezidenta Valda Zatlera paziņojuma par 10. Saeimas atlaišanu un jaunā prezidenta ievēlēšanas. Pirmkārt, diezin vai kādam radīsies šaubas, ka, notiekot ļoti kritiski vērtētās Saeimas un drīzāk pozitīvi vērtētā V.Zatlera sadursmei, saskaņā ar loģiku – „mana ienaidnieka ienaidnieks ir mans draugs” - zaudētājs ir Saeima, bet V. Zatlers – ieguvējs. Otrkārt, tas nozīmē, ka tūlīt pēc paziņojuma izskanēšanas ir sākusies nākamā priekšvēlēšanu kampaņa, kurā politiskie spēki vismaz sākotnēji tiek sadalīti un vērtēti pēc viņu attieksmes pret paziņojumu un tā paudēju.
Tiesa gan, ilgstoši kritiskie DnB NORD Latvijas barometra pētījuma dati liecina, ka Saeimas un valdības kritiskais vērtējums nav balstīts pēkšņās dusmās par Saeimas vai kādu atsevišķu deputātu attieksmi pret tiesiskumu vai korupciju, kas izpaudās kā kāds konkrēts balsojums. Šie deputātu balsojumi drīzāk tiek uztverti kā ilustrācija Saeimas attieksmei pret sabiedrību, pierādot tās augstprātību, neieinteresētību un atsvešināšanos, kas savulaik jau tika pārmests 9. Saeimai un kura par to tika savā veidā sodīta. Līdz ar to V. Zatlera solis varētu tikt uztverts drīzāk kā pierādījums, ka politiķi „var” tikt sodīti, un par to viņam, kā esam novērojuši, arī tika uzgavilēts.
Otrs, ko parāda DnB NORD Latvijas barometra pētījuma dati un kas būtu jāņem vērā acīmredzot gaidāmajās vēlēšanās, – sabiedrība ir ļoti neapmierināta ar ekonomiskajiem procesiem valstī. Iespējams, priekšvēlēšanu kampaņas ietvaros pie varas esošajiem parādīsies griba aktīvāk pierādīt un pamatot, ka viņi kaut ko ir panākuši. To, vai sabiedrība noticēs, varēsim vērot nākamo aptauju datos.
Interesanti būs vērot arī nākotnes prognozes – vai cilvēkiem kaut kas ļaus cerēt, ka pēc 12 mēnešiem - jau jaunās Saeimas un valdības laikā - būs labāk.
Lai arī DnB NORD Latvijas barometra iepriekšējā mēneša pētījums liecināja, ka Latvijas iedzīvotāji pašreizējai situācijai sniedz kritiskāku vērtējumu, nekā tas ir faktiski (piemēram, vērtējot Latvijas labklājības līmeni salīdzinājumā ar citām valstīm), jaunākā pētījuma rezultātos skaidri pateikts – jautāti, kāpēc situāciju vērtē tik kritiski, respondenti atbild – tāpēc, ka tā IR slikta. Masu informācijas līdzekļu un citu faktoru ietekme uz vispārējo noskaņojumu tiek atzīta daudz retāk. Arī par faktoriem, kas varētu mazināt negatīvo attieksmi, ārējie faktori – iespējamā ekonomiskās situācijas uzlabošanās un politiķu nomaiņa - tiek minēti biežāk nekā pārmaiņas iedzīvotāju pašu domāšanā un attieksmē. Tas, protams, rosina uz pārdomām par to, cik ļoti iedzīvotāji paļaujas uz dažādu apkārtējo faktoru ietekmi, nevis iespējamām pašu pūlēm situācijas uzlabošanā.
Ar pētījuma pilno versiju var iepazīties šeit .