Vienai trešdaļai strādājošo darba devējs ir piedāvājis algu maksāt aploksnē.
34% aptaujāto darba devējs ir piedāvājis samazināt atalgojumu, 29% - maksāt algu aploksnē, 17% - nodibināt mikrouzņēmumu. Tāpat darbinieki ir saņēmuši priekšlikumus pāriet uz honorāru apmaksas sistēmu - 8%, kā arī reģistrēties par pašnodarbināto, liecina CV-Online Latvia veiktā aptauja.
Aptaujas respondenti norādījuši arī uz citām nodokļu «optimizēšanas» metodēm. Tā, piemēram, kāds respondents teic, ka uzņēmums, lai izvairītos no darba auto nodokļa maksāšanas par izmantošanu privātām vajadzībām, izveidojis auto īres shēmu, vai arī - pusi no oficiālās piemaksas, kuras apmērus paredz līgumā noteikta ikmēneša plāna izpilde, noformēt kā komandējuma naudu, ko neapliek ar nodokļiem. Protams, daudziem darbiniekiem bijis jāņem arī bezalgas atvaļinājums. «Spriežot pēc aptaujas rezultātiem, daļa Latvijas uzņēmumu neko īsti no krīzes nav iemācījušies - respektīvi, caurumus aizlāpa uz darbinieku labklājības rēķina. Tā vietā, lai palielinātu efektivitāti un attīstītu tautsaimniecību, tiek izvēlēts vieglākais ceļš - samazināt algas, maksāt «aploksnēs» un citos veidos ietaupīt uz darbinieku un valstij saņemamo nodokļu rēķina, kas nes rezultātus tikai īstermiņā,» secina CV-Online Latvia biznesa attīstības vadītājs Aivis Brodiņš.
Nav kārtībā
«Valdībai un Finanšu ministrijai noteikti vajadzētu aizdomāties, ka kaut kas nav kārtībā, ja reiz tik liels procents aptaujāto izvēlējušies prettiesiskas nodokļu samazināšanas (izvairīšanās, ne optimizēšanas) metodes. Protams, iespējami arī gadījumi, kad pāreja no minētajiem ienākumu veidiem var būt attaisnojama, bet tas nenotiek bieži un prasa rūpīgu plānošanu,» teic advokātu biroja Sorainen Latvija partneris Jānis Taukačs. Viņš atzīst, ka advokātu birojam ir bijis klients, kam aplokšņu alga bijusi vienīgā iespēja izdzīvot, apzināta izvēle - noriskēt ar cerību, ka varbūt nepieķers, lai nav jāpiesaka maksātnespēja. «Banka vairs nenāca pretī, arī VID ir bijis neelastīgs ar nodokļu samaksas termiņiem. Pieķēra (VID analizēja vidējo atalgojumu nozarē), bet pa šo laiku uzņēmums atspērās tik daudz, ka bija spējīgs samaksāt uzrēķinu un pacelt algas līdz «pirms-aplokšņu» līmenim,» stāsta J. Taukačs.