Cūku fermā Miķelāni SIA Micro Tech Baltic izvērš kūtsmēslu pārstrādi un karbamīda ražošanu.
Šis ir augstas pievienotās vērtības investīciju projekts, ko Micro Tech Baltic sāka realizēt pirms vairākiem gadiem. Projekta kopējās izmaksas tiek lēstas ap desmit miljoniem eiro, ES finansējums – ap četriem miljoniem eiro.
Micro Tech Baltic ražošanā izmanto Agroplast tehnoloģiju, ko izstrādājusi komanda, kuras sastāvā ir ne tikai zinātnieki un inženieri, bet arī ražošanas uzņēmumu vadītāji, lauksaimniecības un lopkopības eksperti, stāsta Micro Tech Baltic valdes loceklis Tomass Žukovskis. Agroplast tehnoloģija nosaka gandrīz tūlītēju kūtsmēslu savākšanu un pārstrādi, kas nodrošina tīrāku vidi fermās.
Agroplast tehnoloģijā nodalītie mēsli dodot iespēju iegūt līdz pat 25% lielāku biogāzes apjomu un šī iemesla dēļ SIA Industriālo tehnoloģiju aģentūra sākusi īstenot biogāzes koģenerācijas projektu fermas teritorijā, kurš būšot viens no retajiem termofilajiem biogāzes ražošanas procesiem.
Plāno vairāk
Mēslojums šopavasar saražots ap 2500 tonnām, bet rudenī paredzēts līdz 5000 tonnām, nākošajos gados plānojot 8500 tonnas katru sezonu jeb divreiz gadā.
«Attiecībā uz mēslojumu ceram palielināt arī cenu, tas nozīmē apgrozījuma pieaugumu gan apjomu, gan cenu dēļ, jo šobrīd jaunam produktam ir sevi jāpierāda. Noiets plānots tuvākajos novados, jo apkārtnē lauksaimniecības zemju ir daudz un ieinteresētība liela, savukārt transportēšana lieki sadārdzina gala cenu. Šobrīd SIA Micro Tech Baltic pārņem citas mēslu loģistikas funkcijas no a/s Jēkabpils labība, un uz apkārtējo novadu ceļiem 2014. gada pavasara mēslošanas sezonā bija redzamas cisternas ar SIA Micro Tech Baltic uzlaboto mēslojumu, kas atsevišķos gadījumos jau pilnībā aizstāj minerālmēslus.
Zemnieki izrāda arvien lielāku interesi par šo mēslojumu, kas ir par piektdaļu lētāks nekā minerālmēsli. Šobrīd uzņēmums saražo arī 50 m3 AdBlue mēnesī, ko plānots palielināt līdz 250 m3. Realizācijā kompānija sadarbojas ar vairumtirgotājiem – vietējo kompāniju CrossChem un kādu Igaunijas uzņēmumu.
Palielinot jaudas, plānots nodrošināt 27 jaunas darba vietas, kas Jēkabpils pusē ir būtiski. Janvārī būvniecību uzsākusī biogāzes ražotne radīs vēl vismaz 10 darba vietas un potenciāli iespējamās siltumnīcas pēc kādiem diviem gadiem tikpat daudz. Zināmu sociālu efektu varētu dot atjaunojamā siltumtrase uz netālo Biržu ciematu, stāsta Tomass Žukovskis.
Dāņu tehnoloģijas
SIA Micro Tech Baltic izveidots ar mērķi realizēt ražošanas projektus, kur tiek izmantotas vietējās izejvielas un jaunākās tehnoloģijas, jo īpaši nanotehnoloģijas. Projekta aprēķini liecina, ka tas ir finansiāli izdevīgs un valstij nodrošina būtiskus nodokļu ieņēmumus, tomēr lielākā vērtība ir tā ietekme uz vidi – tiek samazinātas ar kūtsmēslu utilizāciju saistītās problēmas un ražota ķīmijas sektorā plaši izmantota pamatviela – karbamīds, ko izmanto dīzeļa dzinējos kā izplūdes gāzes absorbentu AdBlue. Šādā veidā būtiski tiek samazināts kaitīgo izmešu daudzums, kas atbilst «zaļas» saimniekošanas un nulles piesārņojuma principiem. T. Žukovskis stāsta, ka tehnoloģiju attīsta Dānijas uzņēmums Green Tech Holding ApS un šajā gadījumā kūtsmēslu utilizācijas tehnoloģija ir pazīstama ar nosaukumu Agroplast. Par Agroplast tehnoloģiju interesi ir izrādījuši, piemēram, ASV un Dānijas cūku audzētāji.
Augošais pieprasījums pēc gaļas produktiem ir radījis nepieciešamību gaļas ražošanu organizēt rūpnieciskos apmēros, kas nozīmē lielu fermu veidošanu, tātad arī vienā vietā koncentrētu lielu kūtsmēslu daudzumu. Agroplast tehnoloģija atrisina šo problēmu, jo pārstrādei pakļauti visi kūtsmēsli, līdz ar to novēršot piesārņojuma nokļūšanas apkārtējā vidē. Micro Tech Baltic plāno sadarboties tieši ar cūku fermām, lai gan teorētiski iespējama sadarbība arī ar govju fermām. Micro Tech Baltic sākotnēji neplāno ieviest sarežģītas karbamīda pārstrādes tehnoloģijas. Papildus iespējamie produkti ir cementa javas cietinātājs, krāsas nostiprinātājs, rūpnieciskās ziepes un produkti kosmētisko krēmu ražošanai.