Āfrikas cūku mēris mežacūku vidū joprojām izplatās. Latvijas cūkkopju galvenais uzdevums patlaban ir nosargāt saimniecības, lai slimība neieviešas mājas cūku saimniecībās, trešdien raksta laikraksts Diena.
Cūkkopji šodien pulcēsies īpašā sanāksmē, lai spriestu, kā pareizāk apgūt no Lauku attīstības programmas solītos apmēram piecus miljonus eiro. Biodrošības pasākumu ieviešana saistībā ar Āfrikas cūku mēri ir jauna programma, tāpēc cūkkopjiem būs dota iespēja uzdot jautājumus par to, kā rakstīt finansējuma pieprasījuma projektus tik šauri mērķētām vajadzībām.
Paredzēts, ka cūkkopji naudu varēs saņemt līdz šī gada beigām. Saimniecības ar šo finansējumu drīkstēs ieviest tā sauktos biodrošības pasākums - izbūvēt žogus un dezobarjeras, iekārtot dezopaklājus un iegādāties dezinfekcijas iekārtas.
Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece Dienai atklāj, ka, ņemot vērā apstākļus, programma jāapgūst ļoti strauji, lai saimniecības tiktu maksimāli pasargātas. Daugavpils pusē jau bija gadījums, kad mājas cūkas tika inficētas. «Mums kā ražotājiem tas ir ļoti liels apdraudējums. Tas ierobežo ne tikai vietējo tirdzniecību, bet arī eksportu. Iedomājieties, ja ir maza kūtiņa, kur divas cūkas ir inficētas ar mēri, un tai 10 kilometru radiusā atrodas liela ferma ar 5000 cūkām, tad rezultāts ir vienāds - arī lielajai saimniecībai būs liegums. Ja mēnesi šis liegums turpinās, tad nekas cits neatliek, kā sākt izkaut. Bez realizācijas nav iespējas vienu mēnesi izdzīvot,» skaidro Dz. Lejniece.
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) iepriekš apstiprināja, ka cūkkopji var cerēt uz piecu miljonu eiro finansiālu atbalstu. Atbalsta intensitāte būšot no 80% līdz par 100%, kas būtībā ir liels atspaids zemniekiem.
Plašāk lasiet rakstā Ar pieciem miljoniem glābs mūsu cūkas trešdienas, 22. jūlija, laikrakstā Diena (10. lpp.)!