Pēdējo 18 mēnešu laikā ES emisiju tirdzniecības sistēma kritusi par upuri fiktīviem tirgotājiem, radot 5 miljardus eiro lielus zaudējumus, ziņo Europol.
Dažās valstīs pat līdz 90% no CO2 emisiju tirdzniecības apjoma izrādījušies fiktīvi. Pirmās aizdomīgās pazīmes parādījās 2008. gada beigās, kad tirgū parādījās nepieredzēts daudzums emisiju vienību. Emisiju vienību tirdzniecība savu pīķi sasniedza 2009. gada maijā, kad vairāki simti miljoni emisiju vienību tika notirgotas Francijai un Dānijai. Tolaik par vienu emisiju vienību tirgus cena sasniedza 12.5 eiro. No fiktīvās CO2 tirdzniecības šajā laikā cieta arī Nīderlande, Lielbritānija un Spānija, kas situācijas uzlabošanai bija steigšus spiestas mainīt savu nodokļu likumdošanu attiecībā uz CO2 transakcijām. Pēc izmaiņu stāšanās spēkā, CO2 darījumu skaits strauji saruka par 90%. Europol pašlaik cenšas atšķetināt kriminālās struktūras, kas slēpjas aiz šiem fiktīvajiem darījumiem, jo pastāv bažas, ka drīzumā par fiktīvo darījumu upuriem varētu kļūt arī atsevišķi gāzes un elektroenerģijas uzņēmumi. Kādā tieši veidā notikusi kriminālo struktūru iesaistīšanās šajos starpvalstu darījumos, Europol pagaidām neatklāj.
Jāpiebilst, ka ar CO2 vienībām savā starpā tirgojas valstis, bet ar CO2 kvotām- uzņēmumi. Db jau rakstīja, ka Latvija, kurai šajā periodā ir piešķirts vairāk CO2 vienību nekā nepieciešams, arī par notirgoto emisiju vienību daudzumu jau ir saņēmusi teju 100 milj. Ls. Līdz šim Latvija ir pārdevusi emisijas vienības Nīderlandei (3 milj.), Austrijai (2 milj.), Spānijai (5 milj.), Japānai (3 milj.) un Portugālei (4 milj.)