Otrdien, 29. novembrī, Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane tikās ar jauno Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektori Ilzi Cīruli, informē Būvuzņēmēju partnerības pārstāvji.
Tikšanās laikā tika pārrunāti pasākumi ēnu ekonomikas mazināšana būvniecības nozarē.
Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane atzinīgi vērtē tikšanos ar jauno Valsts ieņēmumu dienesta vadītāju Ilzi Cīruli. Sarunas laikā Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore solīja vērtēt iespējamos atbalsta pasākumus uzņēmējiem, kas pievienosies ģenerālvienošanai par minimālo algu līmeņiem būvniecības nozarē. Tāpat Valsts ieņēmumu dienesta vadība solīja vērtēt izmaiņas likumā, ar kurām noteikta ģenerāluzņēmēju atbildība par apakšuzņēmēju nodokļu nomaksu. Abas puses vienojās, ka ir nepieciešams pārskatīt Latvijas Būvuzņēmēju partnerības un Valsts ieņēmumu dienesta sadarbības līgumu, paredzot daudz ciešāku dialogu.
«Efektīvākais instruments ēnu ekonomikas apkarošanai būvniecības nozarē ir ģenerālvienošanās par minimālo algu līmeņiem. Jau šobrīd redzam, ka būs nepieciešams plašas diskusijas ar uzņēmumiem, kā arī nopietns valsts atbalsts un motivācijas pasākumi, lai aptuveni 400 būvniecības nozares uzņēmumi parakstītu ģenerālvienošanos. Aprēķini rāda, ka zemākajai profesiju kategorijai alga pirms nodokļu nomaksas ir aptuveni 700 EUR mēnesī, kas ir būtisks kāpums pret minimālo algu valstī, » uzsver Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.
Būvniecības nozares kopējais apgrozījums ir 1,7 miljardi eiro. Lai ģenerālvienošanās par minimālo darba algu būtu saistoša visai nozarei, to jāparaksta uzņēmumiem, kas veido 60% no nozares apgrozījuma jeb aptuveni 1,1 miljardu eiro. Latvijas Būvuzņēmēju partnerības aprēķini liecina, ka vienošanos jāparaksta aptuveni 400 uzņēmumiem.
Jau iepriekš ziņots, ka šā gada 31. maijā Ministru prezidents Māris Kučinskis, Ministru prezidenta biedrs un ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola parakstīja sadarbības memorandu ar būvniecības nozares organizācijām. Tā mērķis ir trīs gadu laikā ēnu ekonomiku būvniecības nozarē samazināt uz pusi, vienlaikus stimulējot kvalitatīvas, drošas un ilgtspējīgas būvniecības attīstību Latvijā. Viens no plānā ietvertajiem pasākumiem ir ģenerālvienošanās ieviešana.