Šobrīd 1339 komercsabiedrības «dzīvo» bez valdes, to vidū arī ministram Edmundam Sprūdžam piederošie uzņēmumi . Tā liecina Uzņēmumu reģistra (UR) dati.
Kopš 2013. gada ir spēkā Komerclikuma grozījumi, kuri paredz vienkāršoto likvidāciju tām sabiedrībām, kurām sešus mēnešus nav neviena valdes locekļa. «Ja tiek konstatēts, ka sabiedrības valdei ilgāk par trijiem mēnešiem nav pārstāvības tiesību un sabiedrība triju mēnešu laikā pēc rakstveida brīdinājuma saņemšanas nav novērsusi norādītos trūkumus, tad UR ir tiesīgs pieņemt lēmumu par sabiedrības darbības izbeigšanu,» DB situāciju skaidro UR galvenais valsts notārs Ringolds Balodis.
Viņš norāda, ka rakstveida brīdinājums tiek sūtīts sabiedrībai uz juridisko adresi un sabiedrības dalībniekam (dalībniekiem). Lēmums par sabiedrības darbības izbeigšanu stājas spēkā viena mēneša laikā pēc tā paziņošanas sabiedrībai, ja lēmums likumā noteiktā kārtībā netiek apstrīdēts vai pārsūdzēts, stāsta R. Balodis.
Pēc UR datiem, tādu kapitālsabiedrību, kurām nav valdes laika posmā līdz trijiem mēnešiem, ir 494. «Komerclikums paredz, ka sabiedrības darbību var izbeigt, pamatojoties uz Komercreģistra lēmumu tad, ja sabiedrības valdei nav pārstāvības tiesību ilgāk par trijiem mēnešiem. Līdz ar to šīm kapitālsabiedrībām nav pagājis likumā noteiktais termiņš, lai UR varētu rīkoties savas kompetences ietvaros,» norāda R. Balodis. Savukārt tādas kapitālsabiedrības, kurām valdes nav ilgāk par trīs mēnešiem, ir 845. «Līdz šim prasības celšana tiesā par sabiedrības darbības izbeigšanu, ja ir konstatēts, ka valdei ilgāk par trijiem mēnešiem nav pārstāvības tiesību, nebija efektīva,» atzīst R. Balodis.