Grieķija un tās starptautiskie kreditori gatavojas iesniegt kontrpriekšlikumus, lai nodrošinātu progresu piecus mēnešus ilgušajās pārrunām, taču amatpersonas norāda, ka pirms ceturtdien gaidāmās eirozonas dalībvalstu finanšu ministru sanāksmes vienošanās vēl nav panākta, vēsta informācijas avoti.
«Ir vairāki dokumenti, par kuriem vienbalsīgi vienojušies kreditori un kas tagad nodoti Eirogrupai, lai kalpotu par vienošanās pamatu,» norāda kāda Eiropas Savienības (ES) amatpersona dažas minūtes pirms eirozonas finanšu ministru sanāksmes, kas nedēļas laikā būs jau ceturtā.
Tikmēr kāda Grieķijas amatpersona sacīja, ka «mūsu priekšlikumi ir detalizēti un tiks prezentēti Eirogrupai.»
Šie priekšlikumi nodrošināti pēc tam, kad Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs ceturtdien otro dienu pēc kārtas tikās ar starptautisko aizdevēju - Eiropas Komisijas (EK), Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Centrālās bankas (ECB) - amatpersonām.
Šī sanāksme gan noslēgusies bez vienošanās, eirozonas finanšu ministriem nodrošinot vien kontrpriekšlikumus, kurus būs nepieciešams izvērtēt.
«Grieķija ir spēruši soli atpakaļ. Nostājas ir kļuvušas vēl atšķirīgākas, nevis kļuvušas līdzvērtīgākas,» pirms eirozonas finanšu ministru sanāksmes norādīja Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šeible.
Tikmēr EK prezidents Žans Klods Junkers pavēstīja, ka viņš ir «noguris līdz nāvei» pēc pārrunām ar Cipru, ECB un SVF vadītājiem trešdienas vakarā un ceturtdienas rītā.
Šo pārrunu mērķis bija laikus panākt vienošanos, lai tā tiktu apstiprināta ES dalībvalstu līderu sanāksmē, kas ceturtdienas vakarā arī tiks rīkota Briselē.
Grieķijas valdības informācijas avots norādīja, ka eirozonas finanšu ministru sanāksmē «būs divi teksti. Tā ir zīme par ievērojamām atšķirībām starp Grieķiju un tās kreditoriem.»
Grieķijas sarunas ar ES, ECB un SVF par pēdējo 7,2 eiro lielo maksājumu, kas varētu tikt piešķirts Atēnām starptautiskās finansiālās palīdzības ietvaros, strupceļā atrodas jau piecus mēnešus, pusēm nespējot vienoties par vairākiem jautājumiem.
Grieķijai 30.jūnijā jāatmaksā SVF 1,6 miljardi eiro, bet jūlijā un augustā vēl 6,7 miljardi ECB, un, nesaņemot pēdējo aizdevuma maksājumu, Atēnām draud reālas maksātnespējas briesmas, kas valsts palikšanu eirozonā padarīs par faktiski neiespējamu.