Tiesībsargājošās institūcijas ķērušās klāt uzņēmumiem, kas savā darbā izmanto nelicencētas datorprogrammas. Pēc pārbaudēm vairāku kompāniju, tostarp datortehnikas tirgotāju, valdes locekļiem piespriests sods – atkarībā no pārkāpuma svara uzņēmumu vadītājiem jāmaksā naudas sods, jāstrādā piespiedu darbu vai jāatlīdzina cietušajam zaudējumi vairāku tūkstošu Ls apjomā.
Biroja preču izplatītājas SIA Inika valdes loceklim piespriests naudas sods 600 Ls apmērā, kā arī pienākums
atlīdzināt datorprogrammu ražotājiem zaudējumus 582 latu apmērā. Savukārt, dizaina un drukas kompānijas Cita tipogrāfija valdes loceklim tika piespriests piespiedu darbs 50 stundu apmērā, kā arī pienākums atlīdzināt 1950 latu zaudējumus, norāda starptautiskās datorprogrammu ražotāju asociācijas Business Software Alliance (BSA) pilvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.
Notiesājošs spriedums tika pasludināts arī datorprogrammu «servisa meistaram», kurš tika pieķerts prettiesiskā datorprogrammu izplatīšanā. Viņam tika piespriests piespiedu darbs simts stundu apmērā, kā arī pienākums atlīdzināt datorprogrammu ražotājiem zaudējumus 1032 latu apmērā. Šis spriedums gan vēl nav stājies spēkā.
Kopumā šā gada pirmajā pusē BSA, sadarbojoties ar Valsts policiju un Latvijas autortiesību aizsardzības biedrību Datorprogrammu autortiesību apvienība, izlases kārtībā ik nedēļu veica 10 – 15 datorprogrammu legalitātes pārbaudes uzņēmumu birojos Rīgā un citur Latvijā. Rezultātā sešu mēnešu laikā ierosināti 43 kriminālprocesi pret uzņēmumu un organizāciju vadītājiem. Datorprogrammu ražotāji no šiem uzņēmumiem pieprasījuši kompensācijas par nodarītajiem zaudējumiem gandrīz 265 tūkstošu latu apmērā.
19 no šiem kriminālprocesiem ir izbeigti, noslēdzot izlīgumu un samaksājot kompensāciju cietušajiem aptuveni 35 tūkstošu latu apmērā. Piemēram, inženiertehnisko pakalpojumu uzņēmums, SIA Elpro kā izlīgumu samaksāja atlīdzību vairāk nekā piecu tūkstošu latu apmērā, bet SIA Poligrāfijas kompānija Elidium un ceļu un tiltu būves uzņēmums, SIA Rīgas tilti - katra vairāk kā četru tūkstošu latu apmērā, digitālās drukas kompānija AdLibitum - gandrīz trīs tūkstošus latu, bet apsardzes kompānija GSM Apsardze - pusotru tūkstoti latu.
Policijai veicot kontrolpirkumus divos datoru veikalos, tika konstatēts, ka to darbinieki piedāvā datoru pircējiem ielādēt nelikumīgas datorprogrammas, kā rezultātā tika ierosināti divi kriminālprocesi, no kuriem viens, pret datorveikalu BIS S, beidzās ar izlīgumu, vainīgajai personai samaksājot pilnu nelikumīgi instalēto datorprogrammu cenu (2367 latu apmērā).
«Latvijas pirātisma rādītāji uz vidējā Eiropas fona ir ļoti augsti, un Latvija joprojām atrodas starp valstīm, kur nelicencētās programmatūras lietotāju skaits pārsniedz 50%,» norāda BSA pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.