Sakārtojot autortiesību jautājumus, rosina veidot mehānismu, lai vairāk atlīdzību maksājumu saņemtu vietējie mākslinieki, raksta Dienas bizness.
Šobrīd lielākā daļa autortiesību maksājumu tiek novirzīta ārvalstu māksliniekiem, tāpēc būtu jādomā, kā vairāk šo atlīdzību varētu saņemt vietējie autori, tā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā norādīja Saeimas deputāts Raivis Dzintars. Tāpat, pēc viņa domām, būtu skaidri jādefinē publiskā izpildījuma definīcija, un jāievieš taisnīguma princips tarifu piemērošanā. Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija vienbalsīgi uz 1.lasījumu atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā, kas nosaka, ka radio programmu atskaņošana nav uzskatāma par publisku izpildījumu. Tomēr komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete vairākkārt uzsvēra, ka piedāvātie grozījumi tiks pilnveidoti un līdz 28.septembrim (pirms 2.lasījuma) visas puses varēs iesniegt savus priekšlikumus.
Autortiesību jomā ir atsevišķas problēmas, kuras piedāvātā redakcija grozījumiem neatrisinās, piekrīt R. Dzintars, taču tie varētu kalpot kā starta šāviens, lai šo jomu sakārtotu un izslēgtu interpretācijas iespējas. Būtu labi, ja Latvijā vairāk tiktu atskaņota latviešu autoru mūzika, taču šobrīd finanšu dēļ netiek radīti tik daudz jaunu kvalitatīvu ierakstu, ko varētu raidīt, atzīmēja Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) izpilddirektore Ieva Platpere, atgādinot, ka viena ieraksta izveidei nepieciešami 200-300 Ls. Savukārt Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/ Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA) izpilddirektore Inese Paklone uzsvēra, ka AKKA/LAA nav vietējais «kaktu» kantoris un izpilda visus starptautiskos regulējumus. Ņemot vērā, ka šobrīd 70-80% no maksājumiem nonāk pie ārvalstu māksliniekiem, tāpēc būtu jādomā, kādas intereses AKKA/LAA un LaIPA šobrīd aizstāv, deputātus aizdomāties aicināja Ilmārs Poikāns, kas sabiedrībā pazīstams kā Neo.
Priekšlikumi šā brīža formātā būtu jānoraida, jo juridiski tie ir pretrunā ar vairākiem starptautiskiem regulējumiem, pārliecību pauda I. Paklone. 19 gadu laikā, pēc viņas teiktā, nav bijušas problēmas ar likuma piemērošanu, taču, ja šobrīd ir iecere noteikt publiskā izpildījuma definīciju, tas būtu jāuztic Kultūras ministrijai. Kopumā AKKA/LAA pārstāvji pauda nožēlu, ka tik neprofesionāli iesniegti likuma grozījumi ir iesniegti Saeimā. I. Poikāns pieļāva, ka AKKA/LAA un LaIPA nevēlas Autortiesību likuma «atvēršanu», lai nepieļautu citas iespējamās izmaiņas likumdošanā, piemēram, datu nesēju atlīdzības atcelšanu.