Noglabājamie atkritumi Getliņu poligonā gada beigās saruks par 80 līdz 85%; plāno nošķirot un pārstrādāt 150 tūkst. tonnu bioloģisko atkritumu gadā, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Sagaidot pirmo atkritumu pārstrādes lieljaudas rūpnīcu Latvijā, atkritumu saimniecības asociācijas valdes priekšsēdētāja Rūta Bendere norāda, ka tā neatrisinās visas problēmas. Piemēram, nepieciešams atvieglot kompostēšanas laukumu izveides prasības, kas pašlaik ir nevajadzīgi stingras, padarot par neiespējamu uzdevumu šādus laukumus veidot, piemēram, pašvaldībām, nevis tikai dažiem lielajiem poligoniem, kas spējušas šos nosacījumus izpildīt.
Liela loma pašvaldībām
Pašvaldības šādā veidā varētu lielā apjomā uzglabāt rudeņos savāktās lapas un citus bioatkritumus, tāpēc prasības vajadzētu veidot, atbilstoši šī atkritumu veida bīstamībai, skaidro R. Bendere. Lapām vai nopļautajai zālei bīstamība ir minimāla, turklāt pašvaldības šo kompostu varētu izmantot skvēru un ielu malu sakārtošanai, apstādījumiem.
«Poligonā nonāk milzu masa bioatkritumu – ap 50% no kopējā sadzīves atkritumu daudzuma. Turklāt tie piesārņo un padara mitrus un netīrus pārējos atkritumus – kvalitatīvu otrreizējo resursu no šādiem sadzīves atkritumiem atšķirot vairs nevar. Tāpēc Rietumeiropas valstīs ir ļoti populāri bioatkritumu konteineri,» stāsta LASA vadītāja. Lai veicinātu šķirošanu, lielu lomu spēlē pašvaldību noteiktie atkritumu apsaimniekošanas noteikumi un bioatkritumu šķirošanas prasības iekļaušana, slēdzot līgumu ar atkritumu apsaimniekošanas kompānijām. «Jāatzīst – lielākā daļa kompāniju no tā cenšas izvairīties, jo tām tas nozīmē pakalpojuma sadārdzinājumu – bioatkritumu konteineri jāizved atsevišķi, jāmaina pret tīriem,» situāciju ieskicē LASA vadītāja. «Rīgai un apkārtnei ir iespēja bioatkritumus vest uz Getliņiem, vienīgi jāveido šī sistēma reāla. Taču Rīgā nelielos apjomos tiek ievākti vien parku bioatkritumi, ko Rīgas dārzi paši kompostē parku stūros. Rīgas pašvaldība paudusi noraidošu attieksmi pret kompostēšanas laukumu izveidi mikrorajonos. Tāpat Rīga nav ne iniciējusi, ne prasījusi uzņēmumiem iespēju vākt atsevišķi bioatkritumus,» galvaspilsētas neizdarību kritizē R. Bendere. Speciālā konteinera Rīgā neesot nevienam tās iedzīvotājam, savukārt Pierīgā bioloģiskos atkritumus šķiro vienīgi Stopiņu novada iedzīvotāji, šo iespēju pašlaik apsver Ķekavas un Mārupes pašvaldībās.
Visu rakstu Atkritumu kalna kupris vairs neaugs lasiet 23. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.