ASV valdības darba daļēja apturēšana sāk nodarīt postu zinātnes programmām, atzinuši pētnieki. Turpinoties esošajai situācijai, apdraudētas tādas programmas, kā, piemēram, Antarktīdas ledus segas samazināšanās pētījumi.
Pēc tam, kad ASV valdības algotie zinātnieki devušies bezalgas atvaļinājumā, apdraudēti arī pētījumi medicīnā u. c. jomās, vēsta BBC. Ieilgstot ASV valdības darba daļējai apturēšanai, ievērojamu triecienu var saņemt projekts IceBridge, kura ietvaros tiek pētīts Antarktīdas ledus segas samazināšanās apmērs, kas tiek uzskatīts par kritiski nepieciešamu, lai sekotu jūras līmeņa izmaiņām.
Darbs šajā projektā apturēts jau divas nedēļas un, turpinoties ASV valdības darba apturēšanai, pētnieciskie darbi var izgāzties. IceBridge ietvaros tiek izmantotas ar lāzera mērīšanas sistēmām aprīkotas lidmašīnas, kas lido gar Antarktīdas krastiem. Sagaidāms, ka novembrī Dienvidu puslodē paliks siltāks, tādējādi pētnieciskie darbi ir jāveic vēl oktobrī.
ASV valdības darba slēgšana atbalsojas ne tikai šīs valsts pētnieciskajās programmās, bet liek ciest arī zinātniekiem ārvalstīs, jo apturēti vairāki kopīgi projekti ar ārzemju kolēģiem. Tā, piemēram, organizācija British Antarctic Survey, kas nodarbojas ar Antarktīdas apsekošanu, brīdinājusi, ka ASV kolēģu savāktu datu iešana zudumā varētu atstāt smagas sekas uz klimata pārmaiņu pētniecību.
Tāpat apturēti pētījumi, kas saistīti ar Alcheimera un Parkinsona slimību ārstēšanu, bet zinātnieki, kas ar to nodarbojušies, spiesti palikt savās mājās un nespēj izlasīt pat savus darba e-pastus. Ierobežota ir arī ASV kosmosa aģentūras NASA darbība, kura bezalgas atvaļinājumā nosūtījusi 97% no saviem darbiniekiem. Aģentūrā darbā palicis tikai tik liels skaits speciālistu, kas nepieciešami esošo misiju un Starptautiskās Kosmiskās stacijas darbības nodrošināšanai.
Db.lv jau vēstīja, ka pagājušajā nedēļā ASV valdības darba pārtraukums uz zaudētā ekonomikas izlaides rēķina izmaksājis vairāk nekā divus miljardus ASV dolāru, liecina starptautiskās tirgus izpētes kompānijas IHS Inc. aprēķini. Pārtraukumam turpinoties dienā ASV ekonomika zaudē vidēji 160 miljonus dolāru, lēš kompānija.
Trešdien Baltā nama līderi tikās, lai mēģinātu vienoties par valdības darba atsākšanu un parāda griestu celšanu. Kā raksta Bloomberg, republikāņu un demokrātu līderi piekrīt īstermiņa parāda griestu pacelšanai.