Ziņas, ka ASV prezidents Donalds Tramps saķēris Covid-19 vīrusu, pasaulē izplatījušas ar kūlas ugunsgrēka cienīgu ātrumu. Attiecīgi šādu realitāti mēģina “iecenot” arī finanšu tirgus dalībnieki.
Sākotnējā reakcija uz šādiem jaunumiem finanšu tirgū bijusi pesimistiska – vadošo Eiropas akciju cenu raksturojošo indeksu vērtība mēreni planē zemāk. Iespējams, negatīvā teritorijā varētu atvērties arī ASV šis tirgus.Līdz ar šādu Trampa jauno kondīciju var spekulēt, ka viņam atliks mazāk laika tam, lai viņš varētu pārliecināt tieši par sevi novembra sākumā nobalsot tos vēlētājus, kas īsti vēl nav izšķīrušies, kam atdot savu vērtējumu.
Rezultātā straujāk zemāk planē kalnrūpniecības, enerģijas nozares un banku akciju vērtības.
Kopumā jau kādu laiku pieņēmums ir, ka ASV Demokrātu partijas kandidāta Džo Baidena uzvara ASV prezidenta vēlēšanās nebūs diez ko pateicīga Volstrītai. Tas tādēļ, ka šāda notikumu attīstība, visticamāk, novedīs gan pie augstākiem nodokļiem ASV, gan stingrākiem regulējumiem, piemēram, tām pašām finanšu iestādēm. Kopumā gan tas, ka šī Trampa saslimšana novedīs pie mazākām viņa pārvēlēšanas izredzēm var arī nebūt tik viennozīmīgi. Daļa ASV sabiedrības var izjust līdzjūtību. Piemēram, britu premjera Borisa Džonsona popularitāte pēc viņa “Covidgadījuma” palielinājās.
Neskaidrība un vēl lielāka neskaidrība
“Tirgi ienīst nenoteiktību, un šis ir ķeksītis pilnīgi visās rūtiņās. Tas ir ne tikai tādēļ, ka vīruss nu ir prezidentam, bet arī tāpēc, ka potenciāli tas varētu būt izplatījies visā augstākā līmeņa ASV valdības ešelonā,” notiekošo, piemēram, Bloomberg raksturo ASV finanšu uzņēmuma “Oanda Corp.” finanšu analītiķi.
“Tas tirgū izraisīs papildu nervozitāti un mēs varētu redzēt 10% ASV akciju cenu korekciju, kas, iespējams, novedīs pie cenu krituma arī citur,” piebilst cita uzņēmuma “Global CIO Office” pārstāvji. “Būs vēl viena izpārdošana. Tehnoloģiju uzņēmumi ir neaizsargātāki, jo to novērtējumi ir “izstieptāki.” Notiekošais var ietekmēt Trampa iespējas tikt pārvēlētam. Cilvēki meklēs zeltu un citus drošus ieguldījumus,” vēl teic līdzīga uzņēmuma “Tellimer” eksperti.
Spekulācijas arī ir, ka tuvākajā laikā var palielināties ASV dolāra cena. Pēdējie gadi jau vairākkārt pierādījuši, ka tieši ASV dolārs pasaulei neskaidrākos brīžos ir daudz izteiktāks un populārāks drošais patvērums nekā, piemēram, zelts.
Var fantazēt, ka notiekošais gandrīz noteikti ir negatīvs faktors pasaules lielākajai ekonomikai jebkurā gadījumā. Proti, līdz ar šādu saslimšanu Baltajā namā mazinās iespējamība, ka ASV tiks atviegloti kādi pandēmijas ierobežojumi (kas savukārt smacē ekonomiku).
Faktiski daudz vieglāk kļūst argumentēt pat par kādiem papildu ierobežojumiem. Daļai sabiedrības, kura uzskatīja, ka Covid-19 ir vien mīts, iespējams, nāksies šim vīrusam noticēt.
Nav izslēgts, ka šāda situācija var novest vēl pat pie papildu ASV valdības ekonomikas stimuliem (tas atkal riska vērtspapīriem varētu arī nebūt tas pats sliktākais scenārijs).
“Mēs atrodamies situācijā, kad jautājumi ir vairāk nekā atbildes. Investori, visticamāk, izvairīsies no riskantākiem aktīviem līdz brīdim kad būs lielāka skaidrība par Trampa un citu Baltā nama iemītnieku veselības perspektīvām. Turpmākais ceļš līdz novembra sākumam noteikti būs ārkārtīgi neskaidrs un, iespējams, arī pēc tam,” savukārt Financial Times teic Austrālijas finanšu uzņēmuma “Westpac” tirgus stratēģi.“Tas, kas finanšu tirgus patiešām uztrauc: kāds ir rezerves plāns - vai ASV valdība varēs normāli darboties?” tikmēr The Wall Street Journal teic Singapūras “FSMOne.com” analītiķi.
Debašu nedēļa
Daļa tirgus dalībnieku pauž pārliecību, ka par aktuālo finanšu aktīvu kritumu šīs nedēļas beigās atbildīga bija arī algoritmu tirdzniecība. Šīs ir robotizētās algoritmu tirdzniecības sistēmas, kas pēdējo gadu laikā kļuvušas populārākas un krietni izsmalcinātākas. Piemēram, algoritmu tirdzniecības platforma, kas lasa un analizē ziņu virsrakstus, pēkšņi sāk pārdošanu. Pēc tam tai pievienojās citas automātiskās tirdzniecības sistēmas, kas jau veido sniega bumbas efektu. Kopumā gan vēl ir zināmas pārdomas par to, cik liels “riska moments” patiesībā ir šis notikums.
Tuvākajā laikā tirgus dalībnieki pievērsīs uzmanību tam, cik smaga Trampam būs šī slimība. Proti, vai viņam būs jāārstējas intensīvās terapijas nodaļā, vai tomēr viņa gadījumā Covid-19 gaita būs mierīgāka. Šonedēļ kā reizi notika arī pirmās no trim ASV prezidenta debatēm. Tās izvērtās gana haotiskas, un abi ASV līderi – Donalds Tramps un Džo Baidens – nekautrējās viens otru rupji pārtraukt un nobārstīt ar apvainojumiem. Piemēram, D. Tramps tika nosaukts gan par meli, gan klaunu un rasistu.
Notiekošais neliecina, ka pasaules varenākajā ekonomikā uz politiskās skatuves un sabiedrībā pārskatāmā periodā, lai kāds būtu minēto vēlēšanu iznākums, valdītu kaut kas vismaz daļēji līdzīgs nosacītai vienprātībai. Kopumā gan pēc šīm debatēm politikas tendenču prognozētāji metās paaugstināt iespējamību, ka vēlēšanās uzvarēs ASV Demokrātu partijas pārstāvis. Atsevišķās aptaujās Džo Baidena uzvarai nu tiek piešķirta gandrīz 80% iespējamība. Nav arī izslēgts, ka ar Covid-19 nu pēc minētajām debatēm būs saslimis arī Džo Baidens.